Zapisy dla nowych akcjonariuszy detalicznych rozpoczną się 6 grudnia, a budowanie księgi popytu dla inwestorów instytucjonalnych - 9 grudnia, podała spółka. Cena akcji w ofercie wynosi 4,31 euro. Gorenje liczy na pozyskanie z oferty do 10 440 835 zwykłych imiennych akcji ok. 44,3 mln euro netto.

Gorenje opublikowało prospekt emisyjny. Oferta zostanie przeprowadzona w dwóch turach. W pierwszej turze, akcje oferowane zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom Gorenje (zapisy potrwają do 3 grudnia włącznie). Akcje oferowane, które nie zostaną subskrybowane i opłacone w pierwszej turze oferty, zostaną zaoferowane w drugiej turze oferty pracownikom spółki (pierwszy etap drugiej tury oferty - około 5 grudnia), a następnie nowym inwestorom (drugi etap drugiej tury oferty).

Zapisy dla inwestorów detalicznych zaplanowano na ok. 6-11 grudnia, book-building dla inwestorów instytucjonalnych - na ok. 9-11 grudnia, z kolei zapisy dla inwestorów instytucjonalnych w Polsce i zaproszonych inwestorów w Słowenii - na ok. 12-17 grudnia, podało Gorenje w komunikacie.

Spółka przewiduje, że ostateczny przydział akcji będzie miał miejsce ok. 17 grudnia, a pierwszy dzień notowań na giełdach w Lublanie i Warszawie - ok. 30 grudnia br.

Reklama

"Podwyższenie kapitału, które następuje po tym, jak z sukcesem zawarliśmy partnerstwo z firmą Panasonic, jest bardzo istotnym krokiem w strategii rozwoju Gorenje. Pozyskane środki zostaną wykorzystane do dalszej poprawy sytuacji finansowej Grupy oraz do sfinansowania strategicznych projektów, na których opiera się dalszy rozwój Grupy" - powiedział prezes Gorenje Franjo Bobinac, cytowany w komunikacie spółki.

Cena akcji w ofercie jest równa cenie za jedną akcję zapłaconej przez Panasonic Corporation podczas pierwszego podwyższenia kapitału zakładowego spółki na podstawie uchwały z 23 sierpnia 2013, podkreśla Gorenje.

"Spółka zamierza wykorzystać wpływy netto pozyskane z oferty na: spłatę istniejącego zadłużenia (około 2/3 pozyskanych środków netto); projekty, związane z realizacją zaktualizowanej strategii. Ponadto, wpływy netto z oferty niewykorzystane w sposób opisany powyżej, będą wykorzystane w celach inwestycyjnych związanych z realizacją zaktualizowanej strategii" - czytamy w komunikacie.

5 lipca 2013 r. Grupa Gorenje zawarła długoterminowe strategiczne porozumienie z Panasonic Corporation, potwierdzone powiązaniem kapitałowym - Panasonic objął 12,73 proc. akcji Gorenje. Największy akcjonariusz, posiadający 19 proc. akcji Spółki, to Kapitalska Druzba, d.d. – podmiot kontrolowany przez Republikę Słowenii, zarządzający największym słoweńskim funduszem emerytalnym.

Gorenje miało 0,29 mln euro zysku netto w 2012 r. wobec 9,11 mln euro zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 1 263,08 mln euro wobec 1 386,63 mln euro. Na 2013 r. prognozuje uzyskanie 8,81 mln euro straty netto przy 1 273,54 mln euro przychodów.

W 2012 Grupa rozpoczęła proces relokacji produkcji z fabryk w Skandynawii (Szwecja i Finlandia). Po jego ukończeniu, począwszy od września 2013 produkcja odbywa się w 5 fabrykach w Słowenii, Serbii i Czechach.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Działalność Grupy ma charakter globalny, przy czym 92 proc. przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo- Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Ljubljanie.