"Kierownictwo spółki informuje o podpisaniu (...) dwóch umów kredytu na łączną kwotę 60 mln USD z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Kredyty pomogą spółce w sfinansowaniu programu inwestycji zaplanowanego dla jej niedawno nabytych pól naftowo-gazowych w Tunezji. Na dzień zawarcia ww. umów łączna wartość projektu tunezyjskiego, przewidzianego na okres przekraczający objęty kredytami okres 7 lat, szacowana jest obecnie na około 166 mln USD" - czytamy w komunikacie Serinus.

Finansowanie składa się z dwóch kredytów, kwota pierwszego to 40 mln USD (kredyt główny), kwota drugiego to 20 mln USD i może on być - pod warunkiem spełnienia określonych wymogów - zamieniony na akcje spółki (kredyt zamienny), podano również.

Kredyt główny udzielono w kwocie 40 mln USD na okres 7 lat, w dwóch transzach po 20 mln USD każda. Druga transza kredytu głównego będzie dostępna dopiero po pełnym zaciągnięciu kredytu zamiennego, a także po spełnieniu określonych warunków, w tym uzyskania i utrzymania określonych docelowych wskaźników produkcji przez okres trzech kolejnych miesięcy, a także posiadania określonych wskaźników finansowych i pokrycia rezerw.

Kredyt zamienny udzielono w kwocie 20 mln USD na okres 7 lat. Związany z naliczonymi narastająco przychodami netto, element kosztu odsetkowego kredytu zamiennego ma zapewnić EBOR mechanizm udziału w sukcesie spółki w Tunezji.

Reklama

Oba kredyty są dostępne przez okres trzech lat.

"Poprzez aktywa tunezyjskie należy rozumieć wszystkie udziały posiadane pośrednio przez Serinus w spółce Winstar Tunisia B.V., która to spółka jest pośrednio podmiotem zależnym Serinus (Serinus pośrednio posiada 100% udziału w kapitale zakładowym jak i w głosach na walnym zgromadzeniu Winstar Tunisia B.V.). Wartość ewidencyjna inwestycji spółki w Winstar Resources Ltd, która jest podmiotem bezpośrednio dominującym wobec Winstar Tunisia B.V., wynosi w skonsolidowanym sprawozdaniu spółki 99,518 mln USD" - czytamy dalej.

Podana wartość jest wartością przypisaną do 27.252.500 akcji po scaleniu wyemitowanych jako wynagrodzenie w ramach nabycia Winstar Resources Ltd., z której 98,999 mln USD zostało alokowane do aktywów tunezyjskich spółki.

Winstar Tunisia B.V. posiada udział operacyjny w koncesjach Chouech Es Saida, Ech Chouech, Sanrhar, Sabria oraz Zinnia w Tunezji. Produkcja odbywa się głównie na obszarze pól Chouech Es Saida oraz Sabria, które stanowią 92% produkcji w Tunezji. Średnia wielkość wydobycia w Tunezji za okres trzech miesięcy zakończony dnia 30 września 2013 r. wyniosła 1 564 boe/d.

"Serinus traktuje inwestycje w aktywa tunezyjskie jako długoterminową lokatę kapitału" - podsumowano w komunikacie.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.