Wygląda na to, że rynek próbuje się pozycjonować na lepsze dane z USA w tym tygodniu, które mogłyby zwiększyć szanse na szybsze wyjście z programu QE3 przez FED. Bo czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego raczej nie powinno przynieść negatywnej niespodzianki – zwłaszcza, że w listopadzie mieliśmy lepszy odczyt inflacji HICP.

Zbiorczy indeks PMI dla przemysłu w strefie euro wzrósł w listopadzie do 51,6 pkt. wobec szacowanych wstępnie 51,5 pkt. Poprawę zanotowano we Włoszech (51,4 pkt.), Francji (48,4 pkt.), Niemczech (52,7 pkt.). Ale kuleje chociażby Hiszpania (48,6 pkt.), także poprawa nie jest równomierna. Ale rzeczywiście trudno uznać dzisiejsze dane, jako sygnał do sprzedaży euro.

Kluczowy kalendarz dopiero przed nami. O godz. 14:58 opublikowany zostanie ostateczny odczyt PMI w listopadzie – wstępny odczyt był dość dobry i wskazał na wzrost do 54,3 pkt. Ważniejszy dla rynku będzie jednak ISM, który zostanie podany o godz. 16:00. Rynek zakłada jego spadek do 55,0 pkt. z 56,4 pkt., co biorąc pod uwagę słabsze wskazania, jakie płynące z indeksów regionalnych wydaje się być rozsądne. Niemniej dla umocnienia dolara potrzebna byłaby niespodzianka w postaci wzrostu ISM….

Wykres dzienny EUR/USD wskazuje na wybicie dołem z krótkoterminowej konsolidacji 1,3580-1,3621, co może sugerować spadek w stronę kluczowych 1,3490. Dopiero złamanie tego poziomu byłoby sygnałem dla mocniejszych zniżek. Warto jednak zaczekać do końca dnia – powrót w okolice 1,3580 i próba wyjścia wyżej, może zminimalizować negatywną wymowę wykresu.

Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.