"Grupa Azoty zamierza rozwijać swoją działalność na terenie Senegalu. Chcemy rozszerzać obecnie przyznane koncesje poszukiwawcze i wydobywcze o pobliskie działki. Dodatkowo otrzymaliśmy propozycję pozyskania nowych koncesji" - powiedział prezes Polic i wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Jałosiński, cytowany w komunikacie.

"Dotychczas przyznane koncesje pozwalają nam na zaspokajanie bieżących potrzeb Zakładów. Tak jak zapowiadaliśmy, zamierzamy w przyszłym roku wydobyć i dostarczyć do Polic 400 tyś ton fosforytów ze złóż do których koncesje już pozyskaliśmy" - dodał prezes.

Police poinformowały, że w piątek, 29 listopada, prezydent Republiki Senegalu Macky Sall przyjął przedstawicieli Grupy Azoty w Pałacu Prezydenckim w Dakarze.

"W trakcie spotkania przedstawiciele Grupy Azoty Police prezentowali plany rozwoju spółki, która w najbliższym czasie będzie starać się o kolejne dwie koncesje na wydobycie surowców. Prezydent Macky Sall wyraził aprobatę z dotychczasowej współpracy i zadeklarował wsparcie w zakresie pozyskiwania nowych koncesji na eksploatację złóż" - czytamy dalej w komunikacie.

Senegalskie złoża zabezpieczą Police w kluczowy surowiec na ponad 50 lat, a nadwyżki fosforytów będą mogły być sprzedawane konkurentom, podkreśla spółka. Surowce to nie jedyny cel spółki. Grupa Azoty planuje w ciągu najbliższych trzech lat uruchomić produkcję kwasu fosforowego, a następnie wytwórnię nawozową.

Reklama

"Grupa Azoty będzie składać rządowi w Senegalu kompleksową ofertę agrarną Centrum Kompetencji Puławy, które kształcić będzie rolników w zakresie podnoszenia wydajności złóż. To pozwoli nam na bezpośrednią pracę z farmerami, a w konsekwencji efektywną sprzedaż nawozów" - zadeklarował Jałosiński.

Prezes podkreślił, że inwestycja w złoża to początek ekspansji spółki na rynkach afrykańskich, a Senegal będzie stanowić centrum produkcji i dystrybucji nawozów do innych krajów w Afryce.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. rozpoczęły inwestycje w Senegalu od zakupu 55 proc. udziałów w Spółce African Investment Group SA. Senegalska spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu. Jak podkreśla firma, dzięki tej transakcji Police zostały pierwszą polską firmą z branży chemicznej, która posiada dostęp do własnych strategicznych surowców. Uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych, już w przyszłym roku pozwoli zaoszczędzić spółce ok. 30 mln zł.

Grupa Azoty powstała w wyniku kolejnych przejęć krajowych spółek chemicznych. W skład grupy wchodzą takie podmioty jak: Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.(GZNF Fosfory, Zakłady Azotowe Chorzów S.A.), Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Grupa Azoty ATT Polymers GmbH, Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne sp. z o.o., Grupa Azoty Koltar sp. z o.o.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.