"Do PGP zostało skierowane zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł rozpocząć czynności kontrolne w PGP nie wcześniej niż po 7 dniach od doręczenia przedsiębiorcy zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli" - czytamy w komunikacie.

UKE przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529) działalność pocztową w zakresie objętym obowiązkiem wpisu do rejestru operatorów pocztowych (rejestr prowadzi Prezes UKE) może wykonywać ten przedsiębiorca, który: zapewnia warunki do przestrzegania tajemnicy pocztowej; zapewnia warunki techniczne i organizacyjne świadczenia usług pocztowych niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa obrotu pocztowego; posiada regulamin świadczenia usług pocztowych oraz cennik usług pocztowych; nie był prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo przeciwko ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub umyślne przestępstwo skarbowe (…); zapewnia, że wykonywanie działalności objętej wpisem do rejestru nie zagraża obronności, bezpieczeństwu państwa lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

"Operator pocztowy ma obowiązek zapewnić wszelkie warunki do prowadzenia działalności pocztowej, w tym jak wspomniano wyżej do zapewnienia przestrzegania tajemnicy pocztowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa obrotu pocztowego na każdym etapie świadczenia usług (tj. od momentu przyjęcia przesyłki do doręczenia, poprzez etap sortowania, przemieszczania oraz doręczenie przesyłki adresatowi). Dotyczy to zarówno pracowników operatora pocztowego, jak i jego podwykonawców oraz agentów pocztowych" - czytamy dalej.

Polska Grupa Pocztowa (PGP) podpisała w ub. roku umowy ze Skarbem Państwa - Sądem Apelacyjnym w Krakowie oraz Prokuratorem Generalnym na obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur. Dwuletni kontrakt, który wszedł w życie w styczniu 2014 roku, jest wart ok. 500 mln zł. PGP doręczy w trakcie obowiązywania umów ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie.

Reklama

W grudniu ub. r. InPost i PGP podpisały porozumienie o współpracy w zakresie obsługi kontraktu dotyczącego usług na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Wartość dwuletniej umowy może sięgnąć nawet 200 mln zł. W realizacji kontraktu udział wezmą wszystkie placówki InPost, własne i partnerskie, także zlokalizowane w placówkach sieci RUCH.

Na początku stycznia Poczta Polska zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Krakowie wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie obsługi sądów i prokuratur. Wówczas Poczta poinformowała, że wykorzysta wszelkie, dostępne kroki prawne, by udowodnić swoje racje i przekonać, że obecnie jest jedynym podmiotem mogącym zapewnić bezpieczną realizację tak skomplikowanych zleceń, jak między innymi obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Poczta podała, że wątpliwości wzbudza m.in. możliwość spełnienia przez PGP, która ma realizować to zlecenie, jednego z warunków przetargu, jakim jest wymóg dysponowania placówką pocztową w każdej gminie.

Status operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej (przez najbliższe dwa lata jest nim Poczta Polska ) gwarantuje, w ocenie Poczty, bezpieczeństwo obrotu pocztowego i moc urzędową stempla. Prawo pocztowe zobowiązuje także operatora wyznaczonego, by gwarantował odpowiedni standard usług na terenie całego kraju i utrzymywał rozległą sieć placówek, niezależnie od tego czy jest to opłacalne czy nie.

W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa prezes UKE wydaje decyzję określającą zakres naruszeń oraz termin usunięcia nieprawidłowości.

Prawo pocztowe przewiduje także możliwość nałożenia kary pieniężnej w wysokości do 2 proc. przychodów danego operatora pocztowego w sytuacji naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy pocztowej, jak również gdy operator nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości w terminie określonym w decyzji prezesa UKE.