Zmiany te były pochodną słabych danych o sprzedaży detalicznej w Europie, nieco gorszych niż oczekiwano danych ADP oraz wyraźnie lepszych danych ISM-usługi. Publikacje PMI-usługi w Europie nie wpłynęła istotnie na wyceny papierów. Dane PMI były gorsze od wstępnych odczytów, jednak pokazały korzystną zmianę wskaźnika zatrudnienia.

Lepsze od oczekiwań dane ISM-usługi w USA w połączeniu z danymi ISM dla sektora przetwórstwa przemysłowego wskazują, że amerykańska gospodarka jest w lepszej kondycji niż mogą to sugerować bieżące dane z rynku pracy. Tym samym spodziewamy się, że nawet przejściowo gorsze dane z rynku pracy (Jobless Claims) nie powinny trwale negatywnie wpłynąć na spread UST10Y/Bund10Y, który naszym zdaniem powinien powrócić w okolice 105-110 pkt..

W środę przed południem krajowy rynek długu kontynuował spadki rentowności. Proces ten został odwrócony wczesnym popołudniem za sprawą nieco gorszych niż oczekiwano danych ADP z USA. Jednak skala wzrostów rentowności po południu była umiarkowana, rentowności rosły niezbyt silnie, hamowane przez oczekiwania na czwartkową decyzję ECB oraz towarzyszące temu zakupy papierów skarbowych krajów południa Europy. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za zakupami polskich skarbówek były doniesienia z Węgier o głębokim konsensusie tamtejszego banku centralnego, co do obniżek stóp procentowych. Informacja ta zepchnęła dochodowości tamtejszych 10Y obligacji o 10 pb. w dół. Konferencja RPP została zignorowana przez rynek. W konsekwencji rentowności polskich papierów oraz stawek IRS w PLN spadły w relacji do wtorkowego zamknięcia o 4-5 pb. w segmencie 10Y oraz ustabilizowały się w segmencie 2Y.

W czwartek spodziewamy się kontynuacji obniżek dochodowości w pierwszej części dnia i zmiany trendu, po naszym zdaniem rozczarowującej decyzji EBC. Sądzimy, że EBC będzie dalej stał z bronią u nogi, deklarując gotowość wsparcia gospodarki za pomocą niestandardowych narzędzi polityki monetarnej i obniżki stóp. Realizacja takiego scenariusza zostanie według nas źle przyjęta przez rynki i przełoży się na wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych oraz stawek ASW obligacji skarbowych państwa południa Europy. Realizacja alternatywnego scenariusza, skup aktywów z banków lub odejście od steryzlizacji dotychczasowych operacji, mogłoby zepchnąć dalej dochodowości krajowego długu w dół. Jednak prawdopodobieństwo realizacji tego scenariusza szacujemy na mniej niż 20%.

Reklama

Rynek będzie dość uważnie obserwował dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (12:00), które naszym zdaniem zaskoczą pozytywnie i pokażą dalszą silną ekspansję niemieckiego przemysłu (c:6,3% r/r), co może negatywnie odzwierciedlić się w wycenach niemieckiego i polskiego długu. Wraz z publikacją danych o zamówieniach spodziewamy się ogłoszenia wyników aukcji, na której MF zapowiedziało sprzedaż 2-4mld papierów WZ0119 i OK0716. Większym zainteresowanie powinny cieszyć się papiery WZ0119. Aukcja nie powinna mieć większego wpływu na wyceny papierów zerokuponowych (OK0116).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.