Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating podmiotu (IDR) Polski dla długu w walutach obcych na poziomie A- i dla długu w walucie lokalnej na poziomie A. Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja w komunikacie.

Jednocześnie Fitch podtrzymał takie same ratingi dla polskich obligacji. Pułap ratingu został także podtrzymany na poziomie AA-, zaś krótkoterminowy rating IDR dla długu w walutach obcych - na poziomie F2.

Agencja podała, że rating mógłby zostać podniesiony, gdyby w Polsce nastąpiła np. wyraźna poprawa w zakresie konsolidacji fiskalnej i mocniejszy spadek wskaźników zadłużenia zewnętrznego. Z kolei obniżka groziłaby, gdyby nastąpiło wyraźne poluzowanie polityki fiskalnej, które zagroziłoby realizacji średnioterminowych celów w zakresie ograniczania deficytu i zadłużenia, bądź też gdyby Polska odnotowała przedłużający się okres osłabienia gospodarczego.

Polski PKB wzrośnie w tym roku o 3 proc.

Reklama

Wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,0 proc w 2014 r. i do 3,2 proc. w 2015 r. z ubiegłorocznych 1,6 proc., prognozuje Fitch Ratings.

"Fitch prognozuje, że realny wzrost PKB przyspieszy do 3 proc. w 2014 i 3,2 proc. w 2015 z 1,6 proc. w 2013, powyżej średnich dla strefy euro i regionu, ale nieco poniżej mediany dla kategorii A. Głównym czynnikiem wzrostu zapewne przestanie być eksport netto, a stanie się nim popyt krajowy, dzięki odbiciu w konsumpcji gospodarstw domowych i inwestycjach prywatnych" - czytamy w komunikacie.

Agencja podkreśla, że także inwestycje publiczne powinny przyczynić się do wzrostu dzięki temu, że stopniowo zaczną napływać środki unijne z perspektywy 2014-2020 (106 mld euro, tj. 25 proc. rocznego PKB).

Fitch zwraca przy tym uwagę, że Polska jest nadal narażona na skutki rozwoju sytuacji gospodarczej w strefie euro ze względu na rozległe powiązania handlowe i finansowe.

>>> Zobacz najnowsze dane GUS o polskim PKB: Gospodarka ruszyła z kopyta. Ale ekonomiści i tak są rozczarowani

Dług spadnie do 50 proc. PKB w 2014 r.

Zadłużenie sektora rządowego i samorządowego (general government) Polski zmniejszy się do 50 proc. PKB w tym roku z szacowanych na ub.r. 58 proc. PKB, prognozuje Fitch Ratings. Agencja podkreśla, że tegoroczny poziom będzie zasadniczo zgodny z medianą dla krajów z ratingiem z kategorii "A", do których zalicza się Polska.

Fitch tłumaczy, że spadek zadłużenia będzie skutkiem zrealizowanego na początku lutego br. transferu posiadanych przez otwarte fundusze emerytalne (OFE) obligacji skarbowych i innych instrumentów dłużnych, o wartości odpowiadającej 8,5% PKB, do instytucji rządowych, a następnie ich umorzenia. Fitch ocenia, że to wydarzenie jest neutralne dla ratingów.

Dzięki wynikającym z tego manewru oszczędnościom w obsłudze długu i systemu emerytalnego (ocenianych przez rząd na 1 proc. PKB rocznie), wzrosną szanse na obniżenie deficytu sektora do "nieco poniżej 3 proc. PKB" w 2015 r., zasadniczo zgodnie z medianą dla krajów z ratingiem z kategorii "A", uważa agencja.

>>> Jeszcze nigdy inwestorzy zagraniczni nie zarobili na polskich obligacjach tyle, co w 2013 roku. Za granicę wypłynęło 4,2 mld euro dochodów z papierów dłużnych. Czytaj więcej.

ikona lupy />
Warszawa, widok na PKiN / Bloomberg / Bartek Sadowski