Zostało wyprzedzone przez towarzystwa należące do PZU i grupy Ipopema. W najbliższym czasie grozi mu wypadnięcie z podium – może zostać wyprzedzone jeszcze przez PKO TFI.
Pioneer Pekao należy do Pekao, drugiego banku na naszym rynku. Właścicielem PKO TFI jest PKO BP, największy bank w Polsce.

Niespełna rok temu aktywa Pioneera były o prawie 5 mld zł wyższe niż PKO TFI. W końcu stycznia różnica stopniała do 1,6 mld zł. Na koniec zeszłego miesiąca aktywa Pioneera sięgały 16,3 mld zł, PKO TFI zaś ponad 14,6 mld zł.

– Nie wykluczam, że PKO TFI w tym roku może nas dogonić. To wynika z prostej zależności matematycznej: główny dystrybutor, bank PKO BP, ma bardzo dużą sieć oddziałów i stosunkowo niski wskaźnik depozytów do aktywów ulokowanych w funduszach – przyznaje prezes Pioneer Pekao TFI, Krzysztof Lewandowski. – Teoretycznie więc PKO TFI od lat miało potencjał, aby być na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wielkość aktywów – dodaje. PKO ma sieć liczącą 1,2 tys. oddziałów, Pekao dysponuje tysiącem placówek.

Lewandowski nie uważa jednak, by pozycja w rankingu towarzystw dysponujących największymi aktywami przekładała się na wyniki biznesowe czy inwestycyjne. – Za to, że się jest liderem, wiceliderem czy zajmuje któreś z kolejnych miejsc, nie dostaje się żadnej premii – mówi prezes Pioneera. – Strategia biznesowa Pioneer Pekao TFI polega na zrównoważonym, długoterminowym wzroście. Nie zależy nam na byciu na siłę na pierwszym, drugim czy trzecim miejscu, jeśli chodzi o aktywa – podsumowuje Lewandowski.

W styczniowym przygotowywanym przez DGP i firmę Expander rankingu towarzystw Pekao Pioneer zajęło 15. miejsce, PKO TFI było dwie pozycje wyżej.