Odkrycie potwierdza "interesujący" potencjał poszukiwawczy nabytego w ub. r. przez Lotos pakietu aktywów w obszarze wydobycia Heimdal, podała Grupa Lotos. Na spółkę przypadają zasoby mieszczące się w przedziale od 50 do 200 tys. m3.

"Odkrycie ropy naftowej na koncesji PL102F potwierdza, iż zakupiony pakiet Heimdal, oprócz już potwierdzonych rezerw posiada interesujący potencjał poszukiwawczy dla długofalowego rozwoju wydobycia na norweskim szelfie kontynentalnym. Otwór poszukiwawczy znajduje się w środkowej części Morza Północnego, ok. 200 km na północny zachód od Stavanger i 10 km na wschód od centrum wydobywczego Heimdal" - czytamy w komunikacie. 

>>> Czytaj też: Grupa Lotos kupuje nowe koncesje w Norwegii

Występowanie ropy naftowej potwierdzono w wyniku wiercenia otworu poszukiwawczego w prospekcie Trell na koncesji PL 102F. To pierwsze odkrycie ropy na norweskiej koncesji poszukiwawczej należącej do polskiego koncernu, podano również.

"Wedle wstępnych ocen operatora, koncesji zasoby wydobywalne złoża mieszczą się w przedziale 0,5-2 mln m3. Lotos Norge posiada 10-procentowy udział w koncesji, co oznacza, że na spółkę przypadają zasoby w przedziale od 50 do 200 tys. m3" - czytamy dalej.

Aktualnie trwają szczegółowe analizy dotyczące oceny wielkości złoża, których wyniki mogą podnieść te szacunki, podkreślono.

Pionowy otwór poszukiwawczy ma długości 2240 m. Wykonano go pod dnem morza, które ma w tym miejscu głębokość 122 m. Otwór został wywiercony przez  platformę wiertniczą Leiv Eriksson. Pozostali udziałowcy tej koncesji to Total E&P Norge AS (40 proc. - operator koncesji), Petoro AS (30 proc.), Det norske Oljeselskap ASA (10 proc.) oraz Ithaca Petroleum Norge AS (10 proc.).

W połowie grudnia Grupa Lotos poinformowała, że otrzymała zgodę organów administracyjnych w Norwegii na transakcję zakupu aktywów w obszarze eksportu gazu Heimdal na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. 

>>> Czytaj też: Lotos chce podwoić wydobycie surowców w Norwegii