Z myślą o górnikach i farmerach rozpoczął w 1870 roku produkcję bawełnianych spodni roboczych, których pierwotny wzór przetrwał do dziś.

Firma rozpoczęła działalność w 1853 roku. Zasłynęła z produkcji na dużą skalę kombinezonów dżinsowych, dzięki zamówieniom na odzież roboczą dla pracowników pracujących przy budowie Kanału Panamskiego. Nowoczesne fasony dżinsów powstały po raz pierwszy w latach dwudziestych XX stulecia. Obecnie firma jest w posiadaniu potomstwa bratanków Leviego Straussa. Marka jest liderem rynku sprzedaży dżinsów. Koncern ma swoją siedzibę w San Francisco. Zatrudnia około 12 tysięcy osób.

Pierwotny wzór dżinsów z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Ze względu na swoją: wytrzymałość, stylistykę i atrakcyjny sportowy krój zyskały począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku szerokie uznanie wśród młodzieży, stając się najczęściej spotykanym elementem garderoby. Ze względu na swoją wieloletnią już popularność spodnie zyskały status jednej z ikon popkultury.

Dżinsy to amerykański typ spodni sportowych i roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej, najczęściej koloru niebieskiego, stąd ich nazwa blue jeans, których barwnikiem był dawniej pigment indygo. Współcześnie tkanina z której szyte są spodnie o tej nazwie, barwiona jest również na wiele innych kolorów. 

>>> Produkcja odzieży wraca z Azji do Polski. Branża będzie zatrudniać. Czytaj więcej