Tak samo USD/JPY – kurs doszedł tu do 102,00, by potem również spaść. W innych rejonach, sytuacja na rynkach była mało inspirująca, gdyż czekano na wskazówki w postaci sondażu ZEW dla Niemiec i dane dotyczące inflacji i aktywności rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, poprzedzające jutrzejszą decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Protokół RBA to zasadniczo „poklepywanie się po plecach” wobec widocznych oznak, że działania akomodacyjne sprzyjają rozwojowi australijskiej gospodarki. Jeśli chodzi o kurs waluty, w komunikacie wyrażono satysfakcję ze spadku notowań "Aussie”, jednak „członkowie rady zwrócili uwagę, że w ujęciu historycznym kurs waluty nadal jest wysoki".

Jak na razie rynek zlekceważył sankcje nałożone na obywateli rosyjskich, a ma po temu poważne powody. W artykule w serwisie agencji Bloomberg przypomniano, dlaczego dla USA i szczególnie Europy bardzo ważne jest wypracowanie jakiegoś dyplomatycznego rozwiązania na Ukrainie – w tekście podkreślono, że Rosja eksportuje do Europy (w zdecydowanej większości) i Stanów Zjednoczonych produkty energetyczne warte 160 mld USD.

Co dalej?

Reklama

Rano Europa koncentrowała się przede wszystkim na wyniku sondażu ZEW dla Niemiec, który opublikowano o godz. 10:00 czasu Greenwich. W moim odczuciu ryzyko rozczarowującego odczytu było bardzo duże, chociaż analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się spadku do 52,0 pkt., podczas gdy w lutym odnotowano 55,7 pkt. Historia tej serii danych pokazuje, że już od dawna po szczytowym odczycie – często kształtującym się w okolicach 60 pkt. – wyniki powracają do średniej (w obecnym cyklu maksimum na poziomie 62,0 pkt. odnotowano w grudniu).

EUR/JPY był potencjalnie najbardziej wrażliwy na słaby odczyt wskaźnika ZEW. Z technicznego punktu widzenia sytuacja jest bardzo interesująca, gdyż kurs znajduje się w krytycznej strefie wsparcia w okolicach 141,00 oraz dziennej chmury Ichimoku. Zejście w obszar chmury będzie sygnałem zapowiadającym test wznoszącej linii trendu, a być może nawet dalszych spadków.

Przed jutrzejszą decyzją FOMC w amerykańskim kalendarzu publikacji danych mamy kilka interesujących pozycji, w tym dynamikę CPI w lutym, rozpoczęte budowy domów oraz pozwolenia na budowę – o godz. 12:30 GMT. Obserwowany w ostatnich miesiącach spadek liczby rozpoczynanych budów można łatwo przypisać ekstremalnym warunkom pogodowym, jakie panowały w Stanach tej zimy, ale już w przypadku pozwoleń na budowę nie jest to takie proste. Tych zaś ubyło: w październiku było to ponad 1 miliona w ujęciu rocznym, w styczniu już 945 000. Zatem dane za luty pomogą nam zorientować się, czy negatywny trend ulega pogłębieniu, czy też stabilizacji. Wskaźnik CPI również przyciągnie sporo uwagi, gdyż indeks bazowy doszedł do najniższego poziomu od lata 2011 r.

Jutro poznamy saldo na rachunku bieżącym Stanów Zjednoczonych za IV kwartał. Jeśli będzie to deficyt w wysokości minus 88 mld USD, jak to przewidują eksperci, lub nawet jeszcze mniej, byłby to najmniejszy nominalny deficyt na rachunku bieżącym od 12 lat – a długofalowe kurczenie się deficytu obrotów bieżących stanowi długoterminowe wsparcie dla amerykańskiej waluty.

Spodziewałbym się, że na rynkach będzie teraz dominować trend boczny, gdyż do jutrzejszej konferencji FOMC pozostało niewiele czasu. Zatem do środowego wieczora inwestujący z perspektywą krótkoterminową powinni planować transakcje z uwzględnieniem ewentualnego powrotu do średniej.

Bardziej określony kierunek mogą przybrać krótkoterminowe notowania USD/CAD, gdyż szef Bank of Canada Stephen Poloz wystąpi w Halifax Chamber of Commerce, a po przemówieniu, o godz. 17:00 GMT, odbędzie się jego konferencja prasowa.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Niemcy – wskaźnik ZEW w marcu (10:00)
• Strefa euro – bilans handlowy w styczniu (10:00)
• Strefa euro – Nouy z EBC zeznaje przed Parlamentem Europejskim (10:00)
• Kanada – sprzedaż dóbr produkcyjnych w styczniu (12:30)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik CPI w lutym (12:30)
• Stany Zjednoczone – rozpoczęte budowy domów i pozwolenia na budowę w sierpniu (12:30)
• Stany Zjednoczone – dane dotyczące napływu kapitału w styczniu (13:00)
• Kanada – wystąpienie Poloza, prezesa Bank of Canada (15:55)
• Wielka Brytania – wystąpienie Carneya z Bank of England (18:00)
• Japonia – wystąpienie szefa Bank of Japan Kurody (05:00)
• Japonia – wyniki sprzedaży w ogólnokrajowych domach towarowych w lutym (05:30)