Samodzielne kawalerki są dla wynajmujących atrakcyjnym lokum, zarówno ze względu na stosunkowo niskie koszty wynajmu jaki i utrzymania. Z uwagi na ich niewielką ilość w odniesieniu do całości dostępnej oferty niektórzy deweloperzy decydują się na uwzględnienie tego typu lokali w swoich projektach.

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty w oparciu o dane serwisu otoDom.pl dokonali zestawienia dzielnic w Warszawie oraz Krakowie o największej podaży kawalerek na rynku wynajmu mieszkań. W analizie pominięto obszary, w których ich liczba ofert nie przekraczała 50 lokali.

Warszawski rynek wynajmu posiada indywidualne cechy, które nie występują często na innych rynkach mieszkaniowych.

Jedną z nich jest niski odsetek mieszkań jednopokojowych wśród dostępnych do wynajęcia lokali – w całym mieście odpowiadają one średnio jedynie za 8% oferty.

Reklama

>>> Deweloperzy przestają budować domy. Budownictwo jednorodzinne się nie opłaca. Czytaj więcej na ten temat.

Największy udział w liczbie kawalerek w Warszawie mają dzielnice, na których obszarze zlokalizowanych jest jednocześnie najwięcej mieszkań na wynajem. Pozycję lidera pod względem liczebności lokali 1-pokojowych zajmuje Śródmieście. Lokale w tej dzielnicy składają się łącznie 1/3 dostępnych na wynajem kawalerek w Warszawie. Kolejny w tym zestawieniu jest Mokotów, posiadający 17% udziału wśród wszystkich lokali jednopokojowych. Ostatnie miejsce na podium zajmują trzy dzielnice. Łączna liczba dostępnych na Woli, Ursynowie oraz Pradze-Południe kawalerek odpowiada za mniej niż 10% wszystkich jednopokojowych mieszkań do wynajęcia w stolicy. Z drugiej strony, warto zauważyć odległą w tym zestawieniu pozycje Wilanowa. Pod względem wielkości całej oferty mieszkań przeznaczonych na wynajem znajduje się on na szóstym miejscu, w przypadku liczby kawalerek zajmuje jednak odległą pozycje. Mieszkania o takim kryterium stanowią tutaj tylko 2% oferty. Potencjał tej dzielnicy zauważył jeden z deweloperów, którego inwestycja zakłada powstanie budynku w całości składającego się z mieszkań 1-pokojowych.

Biorąc pod uwagę kryterium cenowe, średni miesięczny koszt wynajmu wynosi najwięcej we wspomnianym Śródmieściu. Za miesiąc mieszkania w kawalerce należy zapłacić niewiele poniżej 2 tys. zł. Niewiele mniej należy zapłacić w dzielnicach Mokotów oraz Ochota. Najmujący w tych lokalizacjach kawalerkę musi liczyć się z kosztem wynoszącym kolejno 1 849 zł/m-c i 1 755 zł/m-c. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż wymienione części miasta wciąż pojawiają się w rankingach najdroższych dzielnic Warszawy. Szukając najtańszych mieszkań 1-pokojowych należy przyjrzeć się ofercie Białołęki, Targówka oraz Pragi-Północ. Oferta w tych częściach miasta nie daje jednak dużego wyboru potencjalnym klientom.

Drugim miastem w Polsce pod względem liczby dostępnych mieszkań na wynajem jest Kraków. W przeciwieństwie do Warszawy, odsetek kawalerek w odniesieniu do całości jest stosunkowo wysoki i wynosi on 19%.

Pierwsze miejsce pod względem liczby dostępnych kawalerek w Krakowie zajmuje Krowodrza. Lokale o takim kryterium stanowią 27% dostępnej w mieście oferty. Duży wybór będą miały również osoby chcące znaleźć mieszkanie jednopokojowe w centrum, a konkretnie wśród zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta. Co piąta kawalerka w mieście znajduje się w tym obszarze. Kolejne miejsce w rankingu objęło Podgórze, na którego terenie jest 18% kawalerek w Krakowie. Ich średnia cena zbliżona jest do 1,2 tys. zł/m-c.

>>> Czytaj też: Mieszkania zaczynają drożeć. Oto najnowszy raport z rynku nieruchomości

Najdroższe mieszkania jednopokojowe zlokalizowane są na Starym Mieście, Kazimierzu oraz Grzegórzkach. Średnia cena wynajmu w tych częściach Krakowa przekracza 1 450 zł na miesiąc. Z drugiej strony, najmniej za wynajem kawalerki zapłacimy w Nowej Hucie oraz Olszy. Średni koszt wynosi średnio 1 tys. zł/m-c.

Przemysław Kotwicki z serwisu Otodom.pl zauważa, iż pomimo ponad sześciokrotnej różnicy w wielkości oferty mieszkań na wynajem pomiędzy Warszawą a Krakowem, widoczna jest przewaga Krakowa pod względem odsetka kawalerek wśród wszystkich lokali. W Krakowie ich udział wynosi 18% przy tylko 8% udziale w Warszawie. Na obu rynkach widoczne jest duże zainteresowanie kawalerkami, które są dobrem pożądanym wśród najemców, dlatego tak szybko znikają one na rynku najmu.

ikona lupy />
Zestawienie krakowskich dzielnic o największym udziale kawalerek w ofercie rynku wynajmu, marzec 2014 / Media