Powstała unijna dyplomatyczna specgrupa. To najnowszy pomysł Brukseli na pomoc Ukrainie. 30-osobowa grupa ekspertów pomoże w ustabilizowaniu jej gospodarki i rozwiązaniu obecnego kryzysu w relacjach z Rosją.

Grupa wsparcia składa się z około 30 urzędników Komisji Europejskiej, ekspertów z krajów członkowskich i doradców. Mają oni określić rodzaj unijnego wsparcia, potrzebnego na poprawę sytuacji finansowej, gospodarczej i politycznej kraju oraz przeprowadzenie koniecznych reform. Prace koordynować będzie komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele. Zespół będzie działał w Brukseli, ale gdy będzie to konieczne, jego przedstawiciele udadzą się na Ukrainę.

- Ważne jest to, aby wspierać Ukrainę, by stała się niezależnym i nowoczesnym krajem - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Aby było to możliwe, konieczne jest także osłabienie napięć w relacjach ukraińsko-rosyjskich. O tym, jak to zrobić, rozmawiać będą szefowie dyplomacji Unii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Rosji na najbliższym spotkaniu.

- Odbędzie się ono w przyszłym tygodniu na terenie Europy - powiedziała rzeczniczka Komisji ds. polityki zagranicznej Maja Kocijancicz. Nie sprecyzowała jednak ani gdzie, ani kiedy dokładnie dojdzie do rozmów.

>>> Kreml eskaluje napięcie na wschodzie Ukrainy. Wczoraj prorosyjscy separatyści w Charkowie zajęli i zaminowali budynek Służby Bezpieczeństwa.Rosja prowokuje inwazję. Im więcej przemocy, tym łatwiej o podział Ukrainy\

Reklama

Polska chce unijnej misji na Ukrainie - poprawi bezpieczeństwo

Polska jest wśród krajów, które popierają utworzenie unijnej misji na Ukrainie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym kraju. Według dyplomatów w Brukseli, sprawa ta może być omawiana podczas najbliższego spotkania ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek w Luksemburgu.

Głównym zadaniem misji miałaby być pomoc Ukrainie w reformach policji czy straży granicznej. Podobne działania Wspólnota podjęła już wcześniej w Mali czy w Gruzji. Wśród państw członkowskich nie ma jednak w tej kwestii jednomyślności. Oprócz Polski inicjatywę popierają: Wielka Brytania, Szwecja, kraje bałtyckie i Grupy Wyszehradzkiej. Przeciwne są m.in. Niemcy, które obawiają się, że prace unijnych ekspertów byłyby powieleniem tych, podjętych już przez obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Utworzenie misji OBWE blokowała Rosja. W związku z tym, na marcowym szczycie Unii Europejskiej ustalono, że jeśli nie uda się w tej sprawie osiągnąć porozumienia Wspólnota wyśle własnych ekspertów. Teraz, gdy OBWE już rozpoczęła swoje działania, zwolennicy unijnej misji zwracają uwagę, że są one wciąż niewystarczające w obliczu ogromnych potrzeb i wyzwań przed jakimi stoi dziś Ukraina.