Taka deklaracja padła z ust Aleksieja Millera, szefa rosyjskiego koncernu energetycznego, w rozmowie z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem. Poinformował o tym Gazprom w oświadczeniu.

Szef Gazpromu Miller i komisarz Oettinger spotkali się w Strasburgu. Jak pisze w komunikacie Gazprom, rozmówcy wyrazili nadzieję, że ukraiński Naftohaz będzie w stanie w pełni wywiązać się z umów - tak, aby tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę do państw Unii Europejskiej odbywał się bez zakłóceń.

W ubiegłym tygodniu rosyjski prezydent Wladimir Putin przestrzegł w liście do 18 szefów państw członkowskich Unii Europejskiej przed możliwymi problemami w dostawach gazu w związku z zadłużeniem Ukrainy wobec Gazpromu. Państwa Unii Europejskiej zdecydowały, że będzie wspólna odpowiedź na pismo Władimira Putina, ma ja przygotować Komisja Europejska.

Na spotkaniu w Luksemburgu szefowie dyplomacji potwierdzili gotowość UE do wspierania Ukrainy w zabezpieczeniu dostaw gazu. Wcześniej na ten temat rozmawiali ministrowie odpowiedzialni za kwestie energetyczne.

Reklama

Rosyjski gaz płynie na Ukrainę z Niemiec przez Polskę - potwierdziła to niemiecka spółka energetyczna RWE oraz polski operator gazociągów Gaz-System. Niemcy uderzają w Rosję: będą sprzedawać rosyjski gaz na Ukrainę

Rosja przeje własne rezerwy w ciągu kilkunastu miesięcy

Miedwiediew twierdzi, że bliżej nieokreślone siły pchają do kryzysu. Dmitrij Miedwiediew, premier Rosji jest przekonany, że podobnych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby jego kraj dysponował własnym systemem płatniczym.

Problemy w systemie płatniczym Rosji wynikają z sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na niektóre rosyjskie instytucje finansowe. Już w marcu przestały działać międzynarodowe karty płatnicze wydawane przez banki objęte sankcjami. Wstrzymane zostały także międzynarodowe przelewy.

W opinii Dmitrija Miedwiediewa, jakieś bliżej nieokreślone siły próbują doprowadzić do kryzysu finansowego w Rosji. Podobnie twierdzi minister finansów Anton Siłuanow, który wskazuje jako przyczynę kłopotów Rosji trudną sytuację geopolityczną. Rosyjscy eksperci alarmują, że w ostatnich tygodniach widoczna jest wyraźna ucieczka z Rosji zagranicznego kapitału, systematyczny spadek wartości rubla i zmniejszanie się rezerw walutowych. W ich opinii, gdyby taka sytuacja utrzymała się, to Rosja przeje własne rezerwy w ciągu kilkunastu miesięcy.

Z informacji przekazanych przez służby prasowe Komisji Europejskiej wynika, że podczas rozmów komisarz podkreślał znaczenie '‘solidnych i bezpiecznych dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej’'. Przedstawił także oczekiwania Europy w kwestii wypełniania przez Rosję jej zobowiązań.

>>> Groźba zakręcenia kurka z gazem przez Rosję, ucisza Europę ,która nie ma odwagi wprowadzić sankcji ekonomicznych przeciwko Moskwie - twierdzą hiszpańscy komentatorzy. Rozpoczęła się nowa zimna wojna. Kurek z gazem jest skuteczniejszy niż czołgi