Jak silna jest polska armia? Czy w starciu z Rosją mielibyśmy jakiekolwiek argumenty? Jeżeli chodzi o liczebność sił zbrojnych, znajdujemy się na 44. miejscu na świecie według rankingu Global Fire Power z 2014 roku (ranking uwzględnia rezerwy). W Europie więcej od nas wojskowych mają: Hiszpania (123 tys.), Ukraina (160 tys.), Grecja (177 tys.), Niemcy (183 tys.), Wielka Brytania (205 tys.), Francja (228 tys.), Włochy (320 tys.). Na tej liście oczywiście wyróżnia się Rosja z liczbą 766 tysięcy żołnierzy.



W statystykach nie wypadamy najgorzej, jednak stan faktyczny może nieco przerażać. Polska armia po przejściu w formę "zawodową" stała się wielkim biurem dla wojskowych. Nawet 70-80 proc. całej armii (pomijając rezerwy) to tzw. "biurowi żołnierze", czyli urzędnicy w mundurach.

Reforma polskiej armii

Do głównych zadań polskich sił zbrojnych należą między innymi zagwarantowanie obrony państwa, udział w procesach stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.

Reklama

Najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych w Polsce jest prezydent. Swoją funkcję sprawuje za pośrednictwem Ministerstwa Obrony Narodowej. W skład MON wchodzi Sztab Generalny Wojska Polskiego.

W ubiegłym roku przygotowano reformę dowództwa polskiej armii. W nowym systemie armią dowodziły będą Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zmianie ulegnie rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jego głównym zadaniem będzie planowanie strategiczne i doradztwo, m.in. dla Ministra Obrony Narodowej. Reforma obowiązuje od początku 2014 roku.

Struktura polskiej armii

W 2012 Polska armia dysponowała liczbą 96,7 tys. zawodowych żołnierzy. Jest to stosunkowo skromna liczba. Dla porównania, rosyjska armia liczy ok. miliona żołnierzy. Razem z ogromną, 20-milionową rzeszą rezerwistów tworzy najliczniejszą armię na świecie.

Polska armia składa się z czterech rodzajów wojsk:

  • Wojska Lądowe (ok. 46 tys. żołnierzy)
  • Siły Powietrzne (ok. 16,5 tys. żołnierzy)
  • Marynarka Wojenna (ok. 8 tys. żołnierzy)
  • pozostałe (29,5 tys., w tym Wojska Specjalne, ok. 2,5 tys.)

W trakcie tworzenia są Narodowe Siły Rezerwowe. Nie są one osobnym rodzajem Sił Zbrojnych RP, lecz mają na celu dostarczenie kadr dla uzupełnienia etatów w każdej z czterech armii. W skład polskich sił zbrojnych wchodzi także Żandarmeria Wojskowa, która jest wyodrębnionym i niezależnym organem ścigania.

Wojska lądowe

Struktura i organizacja Wojsk Lądowych jest zgodna ze standardami NATO. Zgodnie z tym w 2012 roku przestały funkcjonować ostatnie okręgi wojskowe, będące pozostałością poprzedniej struktury administracyjnej.

W skład wojsk lądowych wchodzą następujące rodzaje: wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, rakietowe i artylerii, obrony przeciwlotniczej, inżynieryjne, chemiczne, łączności i informatyki oraz inne oddziały i pododdziały rozpoznania i walki elektronicznej, pododdziały działań psychologicznych i pododdziały logistyczne.

Uzbrojenie

W 2006 roku polskie siły lądowe posiadały ok. 2,3 mln sztuk broni palnej, co zapewnia wyposażenie w broń ok. 9 proc. ludności Polski w wieku produkcyjnym.

Polska dysponuje poza tym coraz nowocześniejszym sprzętem wojskowym, coraz lepiej wyposażanym dzięki zacieśnianiu współpracy wojskowej z NATO. Polska posiada następujący sprzęt bojowy (według rankingu Global Fire Power z 2014 roku):

  • 1063 czołgi
  • 3110 uzbrojonych pojazdów bojowych (np. wozów bojowych)
  • 443 działa samobieżne
  • 257 sztuk artylerii
  • 240 wyrzutni rakiet
  • 263 helikoptery
  • 475 samoloty (w tym transportowe, bojowe, rekonesansowe czy należące do Marynarki Wojennej)
  • 83 łodzie Marynarki Wojennej, w tym ponad 40 łodzi bojowych i 5 łodzi podwodnych

Na tle europejskiej czołówki struktura polskiego uzbrojenia jest przestarzała, podobnie jak sam sprzęt. Przykładowo, Niemcy mają mniej czołgów (ponad 400), ale o ok. tysiąc więcej wozów bojowych i ok. 300 samolotów więcej. Znacznie więcej sprzętu lotniczego i morskiego ma Francja, chociaż jeśli chodzi o wyposażenie wojsk lądowych, wypada w liczbach podobnie jak Niemcy. Z kolei Ukraina ma ponad 4 tysiące czołgów, ponad 6 tysięcy wozów bojowych, ale zdecydowanie mniej łodzi czy samolotów.

Często niezadowalająca jest jakość polskiego sprzętu wojskowego. Według „Polityki” do polskiego uzbrojenia należą na przykład czołgi radzieckiej produkcji T-72, które do jej armii zostały włączone w 1972 roku. Jeśli jednak chodzi o sprzęt np. marynarki wojennej czy lotnictwo, nie jest relatywnie najgorzej. Prawdopodobnie najnowocześniejszy sprzęt jest w lotnictwie, posiadamy między innymi myśliwce F-16.

Polska armia uczestniczy obecnie w ramach działań sojuszniczych NATO w kilku operacjach wojskowych: w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

>>> W XXI wieku liczebność armii traci na znaczeniu. Nadal jednak liczba żołnierzy w służbie czynnej świadczy o potencjale wojennym państwa. Najliczniejszymi armiami na świecie dysponują dziś najludniejsze państwa globu, byłe i obecne mocarstwa, państwa uwikłane w wieloletnie konflikty oraz dynamicznie rozwijające się kraje trzeciego świata. Zobacz tutaj, jakie są najsilniejsze armie świata