Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł w I kw. 2014 r. o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, podał Departament Handlu w komunikacie, prezentując pierwsze szacunki tych danych.

Konsensus rynkowy wynosił 1,1-1,2 proc. wzrostu w ujęciu kwartalnym.

W IV kw. 2013 r. wzrost PKB w tym ujęciu wyniósł 2,6 proc.

Według agencji Bloomberg wyhamowanie gospodarki było spowodowane bardzo srogą zimą, która negatywnie wpłynęła zarówno na eksport, jak i inwestycje. Nie pomógł nawet największy od 14 lat wzrost konsumpcji w sektorze usług.

Słabe dane wpłynęły na amerykańskie indeksy giełdowe, które i tak traciły ze względu na spadek wartości dużych firm technologicznych. Twitter tracił w ciągu dnia 11 proc., a EBay - 6,1 proc.

>>> MFW przyjrzał się 22 słabiej rozwiniętym krajom europejskim. Największą niewiadomą stanowią Rosja i Turcja. Polska okazała się odporna na wstrząsy.

Departament Pracy podał z kolei w komunikacie, że koszty zatrudnienia pracowników poza sektorem zbrojeniowym w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,3 proc. (w ujęciu wyrównanym sezonowo) w I kw. 2014 r. Konsensus rynkowy wynosił 0,5 proc. wzrostu.

Wynagrodzenia (które stanowią ok. 70 proc. kosztów zatrudnienia) zwiększyły się w tym czasie o 0,3 proc., a świadczenia (które stanowią pozostałe 30 proc.) - o 0,4 proc.