Odwiert zlokalizowany jest na terenie gminy Luzino, na koncesji Wejherowo. Jego planowana głębokość to 3380 metrów, a przewidywana długość czasu prac wynosi około dwóch miesięcy. Prace wiertnicze wykona spółka Exalo, z Grupy Kapitałowej PGNiG, urządzeniem MASS 6000E.

Jest to drugi odwiert na terenie gminy Luzino. Poprzedni, Kochanowo-1, wykonywany w maju i czerwcu 2013 roku, osiągnął głębokość 3275 metrów. Obecnie trwają badania i analizy pobranego rdzenia, pod kątem występowania i nasycenia węglowodorów.

Równolegle prowadzone są prace sejsmiczne 3D na obszarze Kochanowo-Tępcz-Cząstkowo. Ich analiza wraz z wynikami pilotażowych otworów Kochanowo-1 i Tępcz-1 pozwoli na zaprojektowanie w 2015 roku otworów horyzontalnych w tym rejonie wraz z zabiegami szczelinowania, podano w komunikacie.

Celem tych prac będzie potwierdzenie możliwości uzyskania przemysłowych ilości gazu z utworów ordowiku i syluru południowo-wschodniej części koncesji Wejherowo.

Reklama

PGNiG na swoich koncesjach tzw. łupkowych wykonało do tej pory 12 odwiertów.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.