Największy bank inwestycyjny Europy ostrzega, że w przypadku Szkocji możliwy do zrealizowania jest scenariusz podobny do tego, jaki był obserwowany w niektórych państwach Europy Wschodniej po upadku Związku Radzieckiego – informuje brytyjski The Telegraph na podstawie analizy niemieckiego banku.

- Jeżeli Szkoci we wrześniowym referendum zagłosują za odłączeniem się od Wielkiej Brytanii, wówczas staną przed wieloma zasadniczymi problemami do rozwiązania. Do najważniejszych będą należały takie, jak np. wybór reżimu monetarnego, alokacja dochodów pochodzących z ropy naftowej oraz podział długu publicznego – pisze Deutsche Bank w swojej analizie na temat potencjalnych konsekwencji odłączenia Szkocji.

Bank analizuje sytuację szkockiej gospodarki po uzyskaniu niepodległości. Dostrzega analogię z krajami byłego ZSRR po rozpadzie radzieckiej strefy wpływów na początku lat 90-tych. - Nowa szkocka waluta może spowodować odpływ kapitału zaniepokojonych oszczędzających - niezależnie od decyzji, które zostaną podjęte – twierdzi George Buckley, główny ekonomista na Wielką Brytanię w Deutsche Banku.

Utworzenie niezależnej szkockiej waluty zrujnowałoby finanse większości społeczeństwa – wynika z raportu

Reklama

Ponadto kontrola przepływów kapitału może się okazać niewystarczająca w przypadku tak małej i otwartej gospodarki, która w dużej mierze opiera się na międzynarodowych finansach.

Porozumienie, które pozwoliłoby niepodległej Szkocji zachować funta, jest mało prawdopodobne. Kanclerz George Osborne wielokrotnie zaprzeczył, że niepodległa Szkocja mogłaby pozostać przy dotychczasowej walucie.

Deutsche Bank stwierdza również, że Szkocja musiałaby uregulować część zobowiązań związanych ze spłatą brytyjskiego długu publicznego. Kwota tych zobowiązań zawierałaby się w przedziale od 112 do 145 mld funtów. Poziom całkowitego zadłużenia publicznego Wielkiej Brytanii to 1,34 bln funtów.

.

>>> Ile podatków wpłacają obywatele poszczególnych państw Europy? Sprawdziliśmy kwoty bezwzględne i ich relację do PKB. Okazało się, że największe różnice istnieją w podatku dochodowym. Zobacz, jak na tle Europy wypadła Polska