Od Wrocławia do Przemyśla i pomiędzy Jasłem a Przasnyszem - Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje ponad 20 miast. Dzięki temu zainwestowano 8 miliardów złotych, utworzono ponad 26 tysięcy miejsc pracy. Dziś pozwolenie na działalność odebrała 250 firma.

Kapitał zagraniczny stanowi 75 procent pieniędzy zainwestowanych w strefie, ale jednym ze sztandarowych przedsięwzięć jest budowa radomskiej Fabryki Broni. Także w Radomiu działać będzie firma, która otrzymała 250 pozwolenie.
Firma PMP Poland zajmuje się mechaniką precyzyjną. Obecnie zatrudnia 160 osób i - po rozpoczęciu działalności w strefie - zamierza przyjąć kolejnych 30. Cały projekt wart jest ponad 20 milionów złotych.

>>> Prawie 100 mln euro na inwestycje. KE dofinansuje w Polsce tor wodny i terminal

Obecność strefy to prestiż i zysk dla samorządu - przekonuje Marek Indyk, szef tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Do radomskiej kasy - w postaci podatków - trafiło już 11 milionów złotych. Powstało około 1600 miejsc pracy. Natomiast jak się szacuje, każde z nich stwarza warunki do powstania w najbliższym sąsiedztwie strefy następnych czterech.
W Radomiu specjalna strefa ekonomiczna została utworzona 13 lat temu.

Reklama

>>> Nowe priorytety inwestycyjne na kolei. Wicepremier Bieńkowska chce uratować 5 mld zł