Graeme Wheeler i spółka podnieśli stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 3,25% i podtrzymali prognozy dalszych zmian w tym zakresie, co może oznaczać, że bank ten dokona w tym roku jeszcze dwóch podwyżek.

Oprocentowanie nowozelandzkich obligacji 2-letnich skoczyło o 10 punktów bazowych, a NZD gwałtownie się umocnił we wszystkich parach. W rezultacie kurs AUD/NZD runął w dół poniżej poziomu wsparcia, a NZD/USD wzrósł o okrągłą liczbę punktów, dochodząc do najwyższego poziomu od połowy maja. Wheeler powiedział, że należy ograniczyć oczekiwania dotyczące inflacji, a stopy procentowe muszą powrócić do neutralnego poziomu. W komunikacie banku retoryka na temat kursu wymiany krajowej waluty nie była szczególnie alarmistyczna – RBNZ przewiduje, że w miarę spadku cen surowców także i kurs AUD się uspokoi.

NZD wystrzelił w górę, gdyż komunikat RBNZ nie zniechęcił inwestorów stosujących strategię carry trade, a oprocentowanie na przednim krańcu krzywej gwałtownie wzrosło wobec perspektywy dalszych podwyżek stóp. Zwróćcie uwagę na niebieską linię na poziomie 0,8841, która wyznacza szczyt notowań tej pary z 2011 r. (i jednocześnie maksimum w skali 33 lat).

Raport o zatrudnieniu w Australii przyniósł rozczarowanie, gdyż miejsc pracy ubyło – co prawda niewiele, ale spodziewano się umiarkowanego przyrostu ich liczby. Mimo to jednak reakcja rynku była stosunkowo niewielka. Pozytywną wiadomością był silny wzrost liczby osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, chociaż w przypadku tego wskaźnika seria danych jest bardzo niespójna. Stopa bezrobocia nie zmieniła się.

Reklama

W artykule agencji Bloomberg zasugerowano, że Bank of Japan (BoJ) podtrzyma swój bilans na obecnym poziomie i na pewien dający się przewidzieć czas zamieni wygasające papiery wartościowe na nowe zakupy długoterminowych obligacji rządowych. Tymczasem jutro bank ten podejmie decyzję w sprawie dalszej polityki i opublikuje komunikat – nie przewiduje się tu żadnych zmian. Wczoraj pary krzyżowe jena notowały spadki, chociaż część tego ruchu uległa w nocy konsolidacji. Kierunek dalszego rozwoju sytuacji będzie zależał zapewne bardziej od tego, w którą stronę pójdą zmiany rentowności obligacji oraz wydarzenia na rynkach aktywów (gwałtowne spadki w przypadku tych drugich przy jednoczesnej zwyżce w pierwszej grupie to najbardziej prawdopodobny scenariusz korzystny dla JPY). Większość inwestorów trzyma się na uboczu, gdyż od kilku miesięcy notowania par krzyżowych jena kształtują się przeważnie w trendzie bocznym.

Wczoraj kurs funta brytyjskiego gwałtownie wzrósł po publikacji bardzo pozytywnych danych z rynku pracy, jednak reakcja pod względem oprocentowania forward była dość przytłumiona. Spread oprocentowania 2-letniego między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi jest właściwie najniższy od czterech tygodni, co sugeruje brak wsparcia dla zwyżki. Być może, podobnie jak Mark Gilbert, rynek jest zaniepokojony niskim wzrostem wynagrodzeń?

Ceny ropy naftowej nadal są bardzo wysokie ze względu na sytuację w Iraku, gdzie powstanie wzniecone przez organizację Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie objęło duży obszar kraju. Dzięki temu CAD wciąż jest chętnie kupowany, a na AUD/CAD pojawiają się sygnały, że zwyżka traci impet. Moim zdaniem w nadchodzących miesiącach kurs tej pary będzie dużo niższy.

Co dalej?

Dziś rano w Europie inwestujący w koronę szwedzką czekali na ostateczną informację o dynamice CPI w tym kraju, przed zaplanowanym na 3 lipca posiedzeniem Riksbank. Już od dwóch tygodni kurs EUR/SEK szamocze się w przedziale 9,00/12.

Dziś poznamy najnowszy zestaw danych na temat sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych – w poprzednich miesiącach statystyki te mocno się wahały. Informacje te, wraz ze wskaźnikiem CPI za maj, który poznamy w przyszły wtorek, oraz liczbą rozpoczętych budów domów i udzielonych pozwoleń na budowę, są najważniejszymi wskaźnikami, jakie zostaną upublicznione do czasu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które odbędzie się w przyszłą środę.

Warto przyjrzeć się publikacji Bank of Canada na temat systemu finansowego („Financial System Review”), gdzie być może znajdziemy aluzje do zapatrywań banku na dalszą trajektorię polityczną. W perspektywie długoterminowej zastanawiam się – biorąc pod uwagę stopień lewarowania kanadyjskiej gospodarki i potencjalne zagrożenie deflacją w razie spadku cen aktywów – czy nie grozi nam ostatecznie, że Bank of Canada sięgnie po jakąś formę QE lub inny zestaw nietradycyjnych rozwiązań politycznych. Jest na to o wiele za wcześnie, ale zobaczymy, co Stephen Poloz i spółka mają dla nas w zanadrzu – 45 minut po publikacji wspomnianej analizy Poloz wystąpi na konferencji prasowej.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia – RBNZ zgodnie z oczekiwaniami podniósł oficjalną stopę gotówkową o 25 punktów bazowych do 3,25%.
• Wielka Brytania – bilans cen domów wg RICS w maju wykazał 57% wobec przewidywanych 52% i 55% odnotowanych w kwietniu.
• Japonia – liczba zamówień na maszyny w kwietniu zmalała o -9,1% m/m i wzrosła o +17,6% w ujęciu rok do roku, podczas gdy spodziewano się odpowiednio -10,8%/+13,3%, a w marcu odnotowano +16,1% r./r.
• Australia – zmiana w zatrudnieniu w maju wyniosła -4,8 tys. wobec przewidywanych +10 tys. i +10,3 tys. w kwietniu.


Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Szwecja – dynamika CPI w maju (07:30)
• Szwecja – średnie ceny domów w maju (07:30)
• Strefa euro – EBC publikuje raport miesięczny (08:00)
• Strefa euro – produkcja przemysłowa w kwietniu (09:00)
• Polska – dynamika CPI w maju (10:00)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• Stany Zjednoczone – sprzedaż detaliczna w maju (12:30)
• Kanada – indeks cen domów Teranet/National Bank w maju (13:00)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów wg agencji Bloomberg (13:45)
• Stany Zjednoczone – zapasy przedsiębiorców w kwietniu (14:00)
• Kanada – Bank of Canada publikuje przegląd systemu finansowego (14:30)
• Kanada – konferencja prasowa Poloza, szefa Bank of Canada (15:15)
• Wielka Brytania – przemówienie Carneya z Bank of England oraz kanclerza Osborne’a (18:00)
• Nowa Zelandia – wskaźnik PMI dla przemysłu wg Business NZ w maju (22:30)
• Japonia – komunikat Bank of Japan (nie podano godziny)
• Japonia – konferencja prasowa Kurody z Bank of Japan po posiedzeniu BoJ (06:00)