Kusząco przedstawia się perspektywa, że wskaźniki te musiałyby być bardzo mocne, by na ich podstawie można było twierdzić, że Fed będzie zmuszony raczej nadrabiać straty, niż podtrzymywać ostatni bardzo pasywny i gołębi kurs (chociaż nie-gołębi trzon Rezerwy zaczyna coraz głośniej mówić o konieczności normalizacji polityki). Zatem poprzeczka dla grających na wzrosty w USD być może się podnosi. GBP/USD wybił się ponad 1,7100, a USD/CHF zszedł poniżej 0,8900.

Wybicie kursu EUR/USD ponad 1,3675 jest godne uwagi. Nadało ono ton notowaniom przed publikacją różnych danych oraz czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Kolejnym poziomem powyżej 1,3700 jest obszar między 1,3750 a 1,3800 – ten ostatni znajduje się tuż przed zniesieniem Fibonacciego do 61,8%. Przełomy techniczne zawsze trudno ocenić, gdy dochodzi do nich przed licznymi wydarzeniami związanymi z ryzykiem, a wspomniany skok do poziomu tuż poniżej 1,3700 może być jedynie wynikiem gwałtownego uruchomienia wielu zleceń stop lub fixingu na koniec kwartału – a to drugie zjawisko szybko wygasa. Jednak aby ten scenariusz zyskał potwierdzenie, konieczna jest szybka zmiana kierunku i zamknięcie notowań z powrotem poniżej 1,3650.

Wyniki sondażu Tankan dla Japonii okazały się gorsze, niż przewidywano, zwłaszcza w kategorii oceny sytuacji bieżącej. Jednak wskaźniki prognostyczne, chociaż zasadniczo były nieco słabsze od oczekiwań, mimo wszystko kształtowały się w okolicach lub powyżej niedawnych maksimów dla cyklu trwającego od końca wielkiego kryzysu finansowego. Najlepsze rezultaty odnotował sektor pozaprzemysłowy. Wydaje się, że parami krzyżowymi jena mogą wstrząsnąć jedynie wichry apetytu na ryzyko i statystyki z USA, które poznamy niebawem.

RBA – brak zmian i większych obaw

Reklama

Reserve Bank of Australia pozostawił stopy procentowe bez zmian i wystosował bardzo łagodny, obojętny komunikat. Na pierwszy rzut oka rynek uznał to oświadczenie za gołębie, gdyż jedynie wspomniano w nim o podwyższonym kursie waluty i zakładanym jego spadku. Stwierdzeniom tym nie towarzyszyła jednak skarga, która sugerowałaby, że RBA żywi ogromne obawy w tej kwestii. Podsumowując, sformułowania dotyczące gospodarki i zagrożeń były bardzo umiarkowane: inflacja pozostanie na poziomie około 2-3%, ceny domów są wysokie, ale tempo ich wzrostu słabnie; znacznie spadł poziom inwestycji w sektorze wydobywczym, ale przewiduje się, że w nadchodzącym roku ogólny wzrost będzie tylko „trochę poniżej przeciętnej”. Po tej publikacji 2-letnie swapy na AUD/USD zyskały kilka punktów bazowych.

Ponieważ USD jest w słabej kondycji, AUD/USD automatycznie poszedł w górę, a w chwili, gdy to piszę, atakuje maksima za ten rok w okolicach 0,9460.

Co dalej?

Przed południem poznaliśmy cały szereg danych ze strefy euro, w tym najnowsze indeksy dla przemysłu w Hiszpanii i Włoszech, opracowane przez agencję Markit, a także – nieco później – ostateczne rewizje tego wskaźnika dla Francji, Niemiec i strefy euro. Zwróćcie uwagę na stopę bezrobocia w strefie euro.

Poznamy też wskaźnik PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii; przyciągnie on sporo uwagi, gdyż GBP/USD wybił się do nowych maksimów w cyklu, najwyżej od 2009 r. Szterling jest w tym momencie bardziej wrażliwy raczej na negatywne niespodzianki, niż na pozytywne.

Bądźcie ostrożni.

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne
• Australia – indeks cen domów wg RPData/Rismark w czerwcu wzrósł +1,4% m/m
• Australia – w czerwcu wskaźnik AiG Performance of Manufacturing Index wyniósł 48,9 pkt. wobec 49,2 pkt. w maju.
• Japonia – wskaźnik Tankan dla dużych producentów przemysłowych w II kw. wyniósł 12 pkt. wobec przewidywanych 15 pkt. i 17 pkt. w I kw.
• Japonia – wskaźnik Tankan dla dużych przedsiębiorstw spoza sektora przemysłowego w II kw. wyniósł 19 pkt., zgodnie z przewidywaniami, wobec 24 pkt. odnotowanych w I kw.
• Japonia – wskaźnik Tankan dla prognoz dla małych producentów przemysłowych w II kw. wyniósł 15 pkt. wobec przewidywanych 17 pkt. i 8 pkt. w I kw.
• Japonia – wskaźnik Tankan dla prognoz dla dużych przedsiębiorstw spoza sektora przemysłowego w II kw. wyniósł 19 pkt. wobec przewidywanych 20 pkt. i 13 pkt. w I kw.
• Chiny – w czerwcu indeks PMI dla przemysłu wyniósł 51,0 pkt. zgodnie z oczekiwaniami; dla porównania w maju wyniósł on 50,8 pkt.
• Japonia – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit/JMMA za czerwiec został skorygowany w górę do 51,5 pkt., podczas gdy pierwotnie szacowano go na 51,1 pkt.
• Chiny – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg HSBC w styczniu wyniósł 50,7 pkt. wobec przewidywanych pierwotnie 50,8 pkt.
• Australia – RBA pozostawił cel dla stopy gotówkowej bez zmian na poziomie 2,50%, zgodnie z oczekiwaniami.
• Szwecja – w czerwcu indeks PMI dla przemysłu wyniósł 54,8 pkt. wobec przewidywanych 53,8 pkt. i 54,1 pkt. w maju.










Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Norwegia – indeks PMI dla przemysłu w czerwcu (07:00)
• Hiszpania – indeks PMI dla przemysłu wg Markit w czerwcu (07:15)
• Włochy – indeks PMI dla przemysłu wg Markit/ADACI w czerwcu (07:45)
• Francja – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit w czerwcu (07:50)
• Niemcy – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit/BME w czerwcu (07:55)
• Niemcy – zmiana bezrobocia i stopa bezrobocia w czerwcu (07:55)
• Włochy – stopa bezrobocia w maju (08:00)
• Strefa euro – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit w czerwcu (08:00)
• Wielka Brytania – indeks PMI dla przemysłu wg Markit w czerwcu (08:30)
• Wielka Brytania – BoE publikuje protokół z posiedzenia komitetu ds. polityki finansowej (08:30)
• Strefa euro – stopa bezrobocia w maju (09:00)