Jedenastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu na 0,6-4,0 proc. przy średniej w wysokości 1,64 proc. wzrostu (wobec wzrostu o 1,7 proc. rok do roku w czerwcu br.).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,1 proc. wyższym w porównaniu z czerwcem br." - głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-lipcu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 4,2 proc. rok do roku.

"W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji mebli - o 14,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,1 proc., maszyn i urządzeń - o 6,1 proc., urządzeń elektrycznych i napojów - po 4,0 proc., wyrobów z metali - o 3,4 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 3,3 proc." - poinformował GUS.

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 13,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,1 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,7 proc. oraz w produkcji artykułów spożywczych - o 2,3 proc., podał też GUS.

"W stosunku do lipca ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,7 proc. i roboty budowlane specjalistyczne - o 5,9 proc. W podmiotach zajmujących się głównie wznoszeniem budynków wystąpił spadek produkcji o 3,7 proc." - czytamy dalej.

>>> Zobacz też: 3964,91 zł brutto - tyle zarabia dziś statystyczny Kowalski. GUS podał najnowsze dane

GUS podał też, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych zwiększyła się w lipcu br. o 1,1 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,9 proc..

Według ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews, produkcja budowlana w ostatnim miesiącu odnotowała wzrost o 4,59 proc. (prognozy od 2,7 proc. do 6,7 proc.) wobec wzrostu o 8,0 proc. rok do roku w czerwcu.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 1,8 proc. wyższym niż w lipcu ub. roku i o 1,0 proc. niższym w porównaniu z czerwcem br." - czytamy w komunikacie.

Narastająco w styczniu-lipcu br. produkcja budowlana zwiększyła się o 7,3 proc. rok do roku.

W cenach spadku lub stagnacja

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w lipcu tego roku o 2,0 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym nie zmieniły się.

Urząd zrewidował też dane za czerwiec - spadek cen producentów wyniósł wówczas 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 1,8 proc. rok do roku.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że deflacja cen producentów w ostatnim miesiącu wyniosła 1,8-2,0 proc. w ujęciu rocznym, przy średniej na poziomie 1,84 proc. rok do roku.

GUS podał też w komunikacie, że ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2014 r. ukształtowały się na poziomie ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu i dotyczyło to zarówno budowy budynków, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, jak i robót budowlanych specjalistycznych. Ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu br. były o 0,6 proc. niższe niż w grudniu ub. roku i o 1,2 proc. niższe niż przed rokiem.

>>> Czytaj też: Co sprzedajemy do Rosji? Spadek handlu już wpłynął na bilans Polski