W ramach projektu "Merkuriusz" od listopada wszyscy zainteresowani skorzystają z platformy z prasą naukową. Budżet przedsięwzięcia wynosi prawie 15 mln zł.

Czytelnicy będą mieli dostęp do publikacji przy komputerach ze specjalnym terminalem. Zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej do spraw cyfrowych Katarzyna Ślaska mówi, że artykuły będą dostępne na monitorze z możliwością zrobienia notatki bądź skopiowania cytatu zgodnie z prawem. Kopiowanie całych tekstów, które w pełni chronione są prawem autorskim, będzie niemożliwe. Jednak, jak dodaje Katarzyna Ślaska, dla czasopism, które są licencjonowane na rzecz Biblioteki Narodowej albo w wersji Open Access, dostęp będzie możliwy również z domu.

W ramach projektu planowane jest zdigitalizowanie i udostępnienie ponad siedmiuset tysięcy artykułów i prawie dwóch tysięcy czasopism naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy. Jak podkreśla Alicja Portacha z Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, większość z nich dotyczyć będzie zakresu humanistyki.

Przedsięwzięcie realizuje Biblioteka Narodowa we współpracy z Biblioteką Główną Politechniki Warszawskiej. Wszystkie czasopisma naukowe, przekształcone do postaci cyfrowej w ramach projektu "Merkuriusz", są punktowane, czyli zamieszczone na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Reklama