Jak informuje „Puls Biznesu”, General Electric już zawiadomił nadzór finansowy, że chce sprzedać polski bank. Gazeta podkreśla, że Amerykanie mocno przepłacili za przejęty w 2007 roku Bank BPH. Wartość transakcji wyniosła wówczas 650 mln euro. Nie ma większych szans, by teraz odzyskali zainwestowane pieniądze.

Plotki o sprzedaży Banku BPH razem z bankami GE w Czechach i na Węgrzech pojawiły się już dwa lata temu, jednak koncern stanowczo im zaprzeczył. Teraz banki inwestycyjne Goldman Sachs, Merrill Lynch, UBS i Barclays znów szukają zainteresowanych – pisze „Puls Biznesu”.

Cięcia bankowych aktywów w grupie General Electric zostały ogłoszone już w 2009 roku, jednak do tej pory omijały Polskę. Zgodnie ze strategią, udział aktywów finansowych w przychodach grupy ma zostać ograniczony do 30 proc.

BPH dla podmiotu, który dotąd był nieobecny w Polsce?

Reklama

Analitycy oceniają, że sprzedaż Banku BPH w czesko-węgierskim pakiecie jest doskonałą okazją dla takich banków jak Santander, BNP Paribas, Credit Agricole, Sociele Generale czy Deutsche Bank. Inne zdanie ma Komisja Nadzoru Finansowego.

"Podtrzymuję, że koncentracja na rynku bankowym w Polsce jest bliska optimum. Oznacza to, że GE powinien raczej poszukać inwestora poza Polską, podmiotu który jest w Polsce nieobecny" - powiedział dziennikarzom Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

Jakubiak poinformował, że oczekuje od nowego potencjalnego inwestora utrzymania dotychczasowych zobowiązań GE, w tym m.in. dotyczących free-floatu.

Przewodniczący dodał, że nowy ewentualny inwestor dla banku musi pochodzić z kraju o ratingu nie niższym niż polski i o ratingu nie niższym niż dotychczasowy inwestor.

"KNF przywiązuje dużą wagę do realizacji zobowiązań przez większościowych akcjonariuszy banków, szczególnie tych zobowiązań które nadal nie zostały wykonane" - podała Komisja w stanowisku do wczorajszego komunikatu BPH, w którym spółka poinformowała, że GE "analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji Banku BPH".

"Jakiekolwiek ewentualne jednostronne działania akcjonariusza, bez uzgodnienia z KNF, mogłyby być podstawa do działań nadzorczych wobec inwestora nierealizującego zobowiązań" – czytamy także.

Aktywa razem Banku BPH wyniosły 31,57 mld zł na koniec I poł. 2014 r. wobec 33,00 mld na koniec 2013 r.