Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych pojawiło się wiele funduszy amerykańskich, dotychczas nieobecnych w Polsce, poinformowała dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE Joanna Mroczek.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano na tym rynku w Polsce 1,8 mld euro.

"Polska jest najaktywniejszym krajem na rynku nieruchomości komercyjnych spośród wszystkich krajów znajdujących się w regionie CEE. Analizując dane z III kwartału 2014 roku możemy zauważyć wzmożoną aktywność inwestorów w sektorach nieruchomości biurowych oraz logistyczno-magazynowych. W stosunku do III kwartału 2013 roku procent transakcji w obu tych sektorach wzrósł o blisko 20 proc. Około 60 proc. transakcji podpisanych w III kwartale 2014 dotyczyło nieruchomości znajdujących się w Warszawie. Na rynku pojawiło się wiele funduszy amerykańskich, dotychczas nieobecnych w Polsce" - powiedziała Mroczek, cytowana w komunikacie.

W ocenie CBRE, polski rynek nieruchomości nieprzerwanie przyciąga silnych inwestorów - w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano tu 1,8 mld euro, wskazano również.

Pod koniec września prokurent Echo Investment Rafał Kwiatkowski w rozmowie z ISBnews wskazywał, że deweloper odczuwa zainteresowanie "właściwie każdym projektem z portfela", ale nie spieszy się z transakcjami sprzedaży obserwując wysoki popyt na polskie projekty nieruchomościowe ze strony globalnych inwestorów. Podkreślał, że spółka ma zapytania ze strony agencji, które mają dostęp do pieniędzy zarówno amerykańskich, ale też coraz częściej azjatyckich.