• Luzowanie ilościowe to nadal gra w zaufanie
• Gwałtowna reakcja rynków na sugestie banków centralnych na temat ograniczania skupu aktywów
• Wzrost wrażliwości i wahań na rynkach w efekcie luzowania

W nocy para USD/JPY osiągnęła nowe maksimum w tym cyklu na poziomie 113,00, mimo iż giełdy japońskie były zamknięte z powodu święta państwowego. Od momentu zamknięcia w piątek mamy niewielką lukę do poziomu 112,50, a ze względu na gwałtowny piątkowy rajd dzienny punkt zwrotny (pivot) obniżył się do poziomu 111,33. Wskazówki taktyczne mogą nie być szczególnie istotne, ponieważ piątkowa inicjatywa Bank of Japan zaskoczyła rynki i wielu inwestorów odczuje w związku z tym potrzebę „wejścia na pokład za wszelką cenę”.

W dalszej perspektywie działanie Bank of Japan interpretowane jest automatycznie jako czynnik uruchamiający całkowicie nową rundę aprecjacji cen globalnych aktywów, przypominającą aprecjację w ramach trzeciej rundy luzowania ilościowego przez Fed. Japoński rządowy fundusz emerytalny GPIF dokonuje w końcu realokacji znacznej części swoich aktywów, inwestując w akcje i aktywa zagraniczne (i czy to nie wygodne, że wszystkie japońskie obligacje rządowe, które fundusz planuje sprzedać, zostaną przejęte w ramach niekończącego się procesu skupu aktywów przez Bank of Japan?).

Oznacza to, że w świat popłynie kapitał o wartości dziesiątków miliardów dolarów. Jednak luzowanie ilościowe to zawsze gra w zaufanie, a ostatnia czkawka na rynkach akcji w bieżącym roku, a na rynkach wschodzących w ubiegłym roku („histeria” po ograniczeniu skupu aktywów) pokazuje, co się dzieje, jeżeli banki centralne grożą odebraniem pieniężnej heroiny. Innymi słowy, im większe są wzrosty na rynkach aktywów w efekcie bezmyślnego kupowania aktywów przez banki centralne przy ograniczonym wsparciu ze strony realnej gospodarki, tym bardziej zwiększa się wrażliwość tych rynków i tym wyższe jest ryzyko wahań w przypadku nawet najbardziej zawoalowanych sugestii ze strony banków centralnych.

Reklama

Innymi słowy, ruch Bank of Japan może skutkować uruchomieniem scenariusza, w ramach którego w zaskakująco krótkim czasie dotrzemy do 120, a nawet, kto wie, być może do 150. Ruch ten następnie okaże się nadmiernie przedłużony, ewentualnie BoJ uderzy w alarmujące tony, i para USD/JPY w okamgnieniu powróci w okolice poziomu 100. Realny, efektywny kurs jena osiągnął w końcu rekordowe minimum w ramach ostatniego ruchu. Nie zapominajmy też o pozostałych parach z JPY, ponieważ para GBP/JPY osiągnęła maksima cyklu, a para EUR/JPY powróciła po przełamaniu wszystkich poziomów lokalnego oporu i może kierować się w stronę wierzchołka cyklu powyżej poziomu 145 z końca 2013 r.

Scenariusz dla USD/JPY

Jeżeli w tym tygodniu i w najbliższym miesiącu amerykańskie dane okażą się wyjątkowo mocne, masowa wyprzedaż jena może się utrzymać, zanim sam Bank of Japan lub pozostałe banki centralne podejmą decyzję o przyhamowaniu tego ruchu w przyszłym roku. Uwaga: wykres poniżej prezentuje scenariusz oparty na kilku ogólnych projekcjach fal Elliotta. Ma na celu wykazanie potencjalnego ryzyka wahań związanego z ostatnią inicjatywą BoJ.

Co dalej?

Dziś poznamy światowe wskaźniki PMI w sektorze wytwórczym: rano opublikowane zostaną korekty PMI w strefie euro i odczyt Wielkie Brytanii dotyczący sektora wytwórczego. Funt szterling ponownie umocnił się względem euro i w przypadku mocniejszych, niż przewidywane danych brytyjskich, para EUR/GBP może osiągnąć minima przedziału. Amerykański wskaźnik ISM może być stosunkowo mocny, biorąc pod uwagę, że większość odczytów regionalnych było korzystnych. W środę poznamy ważniejszy z tych wskaźników, ISM w sektorze niewytwórczym, natomiast w piątek - kluczowy raport w sprawie zatrudnienia i dane dotyczące płac W przypadku odczytu powyżej 300 000 sprawy mogą przybrać ciekawy obrót, jednak za wcześnie jeszcze na definitywne prognozy.

Para EUR/USD nadal kieruje się w dół, w szczególności w miarę spadku poniżej poziomu 1,2500, należy się jednak liczyć z lokalnym obsunięciem w kierunku 1,2550 w przypadku, gdy dane dla strefy euro okażą się większym wsparciem, niż przewidywano, lub gdy inwestorzy nie zaczną sprzedawać euro przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Australię czeka dziś pracowita noc – publikacje danych dotyczących obrotów handlowych i sprzedaży detalicznej, a następnie posiedzenie Reserve Bank of Australia. Należy zwrócić uwagę na to, czy prezes Stevens i spółka nadal będą wyrażać zadowolenie z „przeczekującego” podejścia wobec stopy procentowej, oraz na to, czy usłyszymy tradycyjne narzekania na wysoki kurs waluty.

Ciekawe, czy RBA ustosunkuje się choćby w zawoalowany sposób do inicjatywy BoJ. Rynek zasadniczo przychyla się do opinii, że RBA dokona w przyszłości cięć, zamiast narażać się na ryzyko stopy procentowej; prognozy te są jednak stosunkowo umiarkowane, a dwuletnie stopy australijskie znajdują się w połowie przedziału z ostatnich kilku miesięcy. Para AUD/USD zbliża się do krytycznych poziomów: minimum cyklu znajduje się w okolicach poziomu 0,8650, tj. poziomu ponad czteroletnich minimów.

Radzę uważać i przyjąć do wiadomości, że ryzyko wahań gwałtownie wzrosło, co oznacza, że rozmiary pozycji powinny się zmniejszyć.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego (AiG Performance of Manufacturing) w październiku wyniósł 49,4 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 46,5
• Australia: wskaźnik cen domów (RPData/Rismark House Price Index) w październiku wyniósł +1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca
• Australia: wskaźnik pozwoleń na budowę we wrześniu wyniósł -11,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -13,4% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,0%/-0,9% oraz z odnotowanym w sierpniu +16,0% w ujęciu rok do roku
• Chiny: wskaźnik PMI w sektorze niewytwórczym w październiku wyniósł 53,8 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 54,0
• Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final HSBC Manufacturing PMI) w październiku wyniósł 50,4, zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 50,2



Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Włochy: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/ADACI Manufacturing PMI) w październiku (08:45)
• Francja: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (08:50)
• Niemcy: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit/BME Manufacturing PMI) w październiku (08:55)
• Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (09:00)
• Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit Manufacturing PMI) w październiku (09:30)
• Strefa euro: wystąpienie Constancio z EBC (12:00)
• Strefa euro: wystąpienie Nouy z EBC (14:00)
• Kanada: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (RBC Manufacturing PMI) w październiku (14:30)
• Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (14:45)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik ISM w sektorze wytwórczym (15:00)
• Stany Zjednoczone: wydatki na inwestycje budowlane we wrześniu (15:00)
• Strefa euro: wystąpienie Nowotnego z EBC (17:30)
• Kanada: wystąpienie Poloza z Bank of Canada (17:50)
• Australia: bilans handlowy we wrześniu (00:30)
• Australia: sprzedaż detaliczna we wrześniu (00:30)
• Australia: decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (03:30)