Na krajowym rynku doszło w poniedziałek do nieznacznego wzrostu kwotowań instrumentów na krótkim końcu krzywej, przy jednoczesnym symbolicznym ich spadku na dłuższym.

Biorąc pod uwagę brak istotnych informacji na początku tygodnia (dla rynku neutralna była październikowa inflacja bazowa z wyłączeniem cen energii i żywności, wynosząca 0,2% r/r), zakładamy, że zmiany rynkowe były determinowane jeszcze danymi z poprzedniego tygodnia. Wyższy od oczekiwań wskaźnik PKB zmniejszył prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu obniżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach, co rynek jeszcze wycenia. Kontrakty FRA nie dyskontują już pełnych 50 pb (najniżej na krzywej wyceniane są kontrakty FRA6x9: 1,73%). W kontekście perspektyw rynkowych najważniejszą informacją będzie teraz publikacja pod koniec miesiąca pełnych danych nt. PKB w III kw. w rozbiciu na poszczególne składowe, co pozwoli na pełniejszą ocenę trendów. Do momentu publikacji danych nie spodziewamy się, aby rentowności miały silnie spadać, a do końca roku na krótkim końcu powinien utrzymać się trend boczny. Nastroje może w najbliższych dniach nieznacznie poprawić jeszcze publikacja danych nt. produkcji przemysłowej w czwartek, gdyby zmaterializowały się czynniki ryzyka (słabsze oczekiwania w zakresie zamówień eksportowych, bardzo niska dynamika aktywności w sektorze motoryzacyjnym, znajdujące się pod presją spadających cen górnictwo).

Z kolei notowania instrumentów na dłuższym końcu krzywej będą podtrzymywane dzięki dobrym nastrojom na rynkach bazowych. W tym przypadku dostrzegamy przede wszystkim wsparcie ze strony EBC. W poniedziałek M. Draghi stwierdził m.in., że dalsze działania mogłyby obejmować zmianę wysokości i składu sumy bilansowej, a niekonwencjonalne środki mogłyby objąć zakup obligacji skarbowych.

Podczas wtorkowej sesji Ministerstwo Finansów opublikuje szczegóły czwartkowej aukcji zamiany, ostatniej w tym miesiącu. Póki co wiadomo jedynie, że MF zamierza odkupować obligacje skarbowe serii WZ0115 (12,3 mld PLN), PS0415 (22,9 mld PLN) i OK0715 (10,3 mld PLN). Naszym zdaniem w zamian emitowane będą przede wszystkim 5-letnie papiery o stałym kuponie (nie wykluczamy jednak, że w ofercie pojawią się również obligacje 2-letnie, a także o krótszych terminach wykupu serii WZ). Spodziewamy się, że resort finansów wyemituje nieco więcej papierów (bliżej 4,5 mld PLN) niż na poprzednich aukcjach zamiany, co jednak powinno mieć neutralny wpływ na notowania na rynku wtórnym. Do końca 2014 r. MF zorganizuje jeszcze tylko jedną aukcję zamiany, a na początku stycznia 2015 r. nastąpi wykup WZ0115 i wypłata odsetek od papierów serii WZ, co powinno podtrzymywać popyt.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.