Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że zdecydowana większość (79 proc.) całkowicie odrzuca taką możliwość. Z kraju gotowa jest jednak wyjechać nieco ponad jedna piąta (21 proc.).

Czterech na stu badanych (4 proc.) twierdzi, że już obecnie aktywnie poszukuje zatrudnienia poza Polską. Co czternasty (7 proc.) jest zdecydowany szukać takiej pracy w przyszłości. Tyle samo osób (7 proc.) twierdzi, że chociaż nie zamierza starać się o pracę za granicą, to przyjęłoby taką propozycję, gdyby się pojawiła.

Osoby, które już pracowały za granicą po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wyrażają gotowość do ponownego szukania pracy poza Polską dwukrotnie częściej niż osoby, które nie posiadają doświadczeń migracyjnych.

Poszukiwać pracy za granicą zamierzają przede wszystkim osoby młode. Takie deklaracje składa co trzeci badany w wieku od 18 do 24 lat (35 proc.) i co piąty między 25 a 34 rokiem życia (22 proc.). Wyjechać do pracy za granicę planuje także co siódmy ankietowany w wieku 35-44 lata (15 proc.). Pozostali badani składają takie deklaracje znaczenie rzadziej.

Reklama

Krajami, do których najchętniej wyjechaliby badani zamierzający szukać pracy za granicą bądź już jej poszukujący, są: Niemcy (27 proc.), Wielka Brytania (14 proc.), Holandia (14 proc.) i Norwegia (10 proc.).

Ankieterzy pytali też swoich respondentów o doświadczenia w pracy za granicą. Jedynie co dziewiąty ankietowany (11 proc.) przyznał, że po 1 maja 2004 roku wyjeżdżał do pracy za granicę, a jeden na stu (1 proc.), że nadal pracuje poza granicami kraju.

Niemal połowa badanych, którzy w ostatnim dziesięcioleciu pracowali za granicą (45 proc.), wyjeżdżała do pracy tylko raz. Co piąty (20 proc.) wyjeżdżał dwukrotnie, co siódmy (15 proc.) trzykrotnie, a co szósty (17 proc.) czterokrotnie lub częściej.

Niemal połowa migrantów (47 proc.) stwierdziła, że ich ostatni wyjazd do pracy trwał nie dłużej niż 3 miesiące. Mniej więcej co czwarty (27 proc.) zadeklarował, że pracował za granicą od trzech miesięcy do roku, i podobny odsetek migrantów (26 proc.) - że ponad rok.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 listopada na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

>>> Polecamy: Kto buduje najlepsze, a kto najgorsze drogi w Polsce? Forsal dotarł do wyników badań jakości GDDKiA