• Przerwa w rajdzie USD przed posiedzeniem FOMC
• Wszelkie wymijające wypowiedzi Fed negatywnie wpłyną na dolara
• RBNZ może nas zaskoczyć pozytywnie lub negatywnie

USD nieco stracił na wartości przed dzisiejszym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w związku z obawami, że FOMC przyjmie bardziej umiarkowaną retorykę ze względu na ostatnie znaczne umocnienie dolara, kilka słabszych odczytów danych (np. wczorajsze zamówienia na dobra trwałe), uruchomienie nowego programu luzowania ilościowego przez Europejski Bank Centralny oraz cięcia stóp przez Bank of Canada.

Spadek kursu USD i jeszcze większy spadek oczekiwań rynku dotyczących podwyżki stóp rzez Fed w porównaniu z grudniem oznacza, że komunikat FOMC może stanowić zaskoczenie ze względu na agresywną retorykę, przy czym nawet zasadniczo niezmienione stanowisko może zostać odczytane jako agresywne, ponieważ sugerowałoby, że FOMC podtrzymuje termin podwyżki stóp w połowie roku, podczas gdy rynek spodziewa się tego raczej w okolicach września lub później.

Naturalnie, ryzyko jest dwukierunkowe, ponieważ ewentualne złagodzenie czy wymijające wypowiedzi w komunikacie Fed bardzo negatywnie wpłynęłyby na kurs USD. Moim zdaniem jest zbyt wcześnie, by Fed wysyłała jakiekolwiek nowe sygnały (dotyczące złagodzenia retoryki).

Reklama

Tuż po posiedzeniu Fed przewidziano również posiedzenie Reserve Bank of New Zealand – RBNZ musi złagodzić swoje stanowisko, aby uzasadnić gwałtowne obniżenie stóp nowozelandzkich na początku krzywej dochodowości. Dlatego również i w tym przypadku niespodzianka może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Największy potencjał dla ruchu na rynku miałby agresywny komunikat FOMC i nieoczekiwane cięcie stóp przez RBNZ, który już od dawna wyrażał niezadowolenie z mocnego kursu nowozelandzkiej waluty i twierdził, że bieżącego kursu nie da się utrzymać. Czy RBNZ wreszcie przejdzie od słów do czynów?

Bank of Canada w ubiegłym tygodniu dokonał cięcia stóp ze względu na znaczny i długotrwały wzrost prywatnego lewarowania w gospodarce kanadyjskiej i na zagrożenia dla wzrostu spowodowane załamaniem inwestycji po spadku cen ropy. Bank preferowałby niższy kurs waluty i ma do tego powody. Wczorajszy artykuł na portalu FTAlphaville
sugeruje, że saldo na rachunku bieżącym Kanady z wyłączeniem energii sięgnęło niepokojącego poziomu -6% PKB. To duża przeszkoda strukturalna dla Kanady.

W parze EUR/USD poziomy zarysowały się bardzo wyraźnie: 1,1300 to obszar spadku po posiedzeniu FOMC, a 1,1400 to lokalny opór, przy czym możliwy jest również poziom 1,1500, jeżeli komunikat FOMC okaże się mniej korzystny dla USD.

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: czekamy na posiedzenie FOMC; naszym zdaniem komunikat okaże się pozytywnym zaskoczeniem dla kursu dolara.

EUR: w parze EUR/USD mniej znaczącym poziomem ewentualnego wzrostu jest 1,1400, natomiast bardziej znaczącym - 1,1500, ponieważ w przypadku osiągnięcia go w czasie zamknięcia będziemy mieli do czynienia z dłuższym okresem konsolidacji. Pierwszym interesującym nas poziomem w przypadku spadków jest 1,1300, a rynek czeka na 1,10 i poniżej w przypadku, gdy dzisiejszy komunikat okaże się korzystny dla USD.

JPY: para USD/JPY odnotowuje stosunkowo dobre wyniki. Aby ponownie przyciągnąć byki, konieczny jest mocny wzrost powyżej poziomu 119,00.

GBP: brak zdecydowanych opinii pod względem taktycznym. Para GBP/USD znajdzie się zbyt wysoko, tj. na poziomie 1,5200, jeżeli retoryka Fed okaże się agresywna – dlatego przedział ten powinien się utrzymać, o ile Fed nie złagodzi swojego komunikatu.

CHF: wsparcie w parze EUR/CHF przesuwa się wyżej – należy obserwować poziom 1,0100, natomiast para USD/CHF może rozpocząć mocny rajd, jeżeli retoryka Fed okaże się agresywna – zobaczymy, czy uda się utrzymać uszko na poziomie 0,9000.

AUD: odczyt CPI nie spowodował spadku AUD, dlatego istnieje potencjał do umocnienia względem NZD, mimo iż zależy to od RBNZ. W parze AUD/USD ważne jest utrzymanie obszaru oporu 0,8000/50 po posiedzeniu FOMC, aby nie zakłócić trendu spadkowego.

CAD: możliwość wzrostu – waluta musi się jeszcze umocnić, aby uwzględnić konsekwencje cięć stóp przez Bank of Canada, o ile FOMC nie przyjmie dziś umiarkowanej retoryki. Następnym istotnym poziomem jest 1,2500, jednak na horyzoncie widnieje już kolejny – maksima z czasu światowego kryzysu finansowego w okolicach 1,3000.

NZD: wszystko zależy od dzisiejszego komunikatu RBNZ – zob. powyżej. W parze NZD/USD istnieje możliwość konsolidacji w rejonach 0,7600 bez odwracania trendu spadkowego. W parach z NZD istnieje jednak również znaczny potencjał spadkowy w przypadku nieoczekiwanych cięć stóp przez RBNZ.

SEK: para EUR/SEK może zejść do poziomu 200-dniowej średniej ruchomej, tj. 9,21, pamiętajmy jednak, że Riksbank otwarcie mówi o możliwości luzowania ilościowego.

NOK: w ujęciu ogólnym, czekamy na kolejny spadek NOK, natomiast w parze EUR/NOK nastąpiło mocne odbicie na poziomie 8,60, które stanowi nowy poziom wsparcia w przedziale.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Stany Zjednoczone: decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych i publikacja komunikatu w sprawie polityki pieniężnej (19:00)
• Nowa Zelandia: publikacja decyzji RBNZ w sprawie oficjalnej stopy gotówkowej (Official Cash Rate) i komunikatu w sprawie polityki pieniężnej (20:00)