Para wczoraj po południu umocniła się do poziomu 1,1350/1,1400 a następnie do 1,1500 i wyżej, zanim squeeze się zakończył.

Akcja ta nie dotyczyła wyłącznie pary EUR/USD: dolar amerykański znajdował się pod presją we wszystkich parach z wyjątkiem USD/JPY. Zwykle, gdy następuje zmiana warunków rynkowych, to, co było mocne, staje się słabe i vice versa, a ponieważ zarówno USD, jak i JPY były dotychczas najmocniejszymi walutami, znienacka odnotowały najsłabsze wyniki.

W nocy Nowa Zelandia otrzymała podwójny bodziec do wzrostu w postaci korzystnych informacji: wczorajsza aukcja mleka spowodowała gwałtowny wzrost cen z poprzedniej aukcji, a dane dotyczące zatrudnienia wykazały znaczny wzrost płac i współczynnika aktywności zawodowej, który przyciągnął uwagę bardziej, niż wzrost zasadniczej stopy bezrobocia.

Mimo to prezes Reserve Bank of New Zealand, Graeme Wheeler, oświadczył, że cięcie stóp przez RBNZ było uzasadnione w danej sytuacji. Nadal przewiduję powrót do średniej zbyt wysoko wycenionego NZD, jednak najwyraźniej potrwa to nieco dłużej.

Reklama

W tym momencie powszechne stanowisko wobec hossy dolarowej jest ostrożne – jeżeli wyniki badania ISM dotyczące sektora niewytwórczego, a w szczególności piątkowe dane na temat zatrudnienia, okażą się słabe, istnieje ryzyko konsolidacji na większą skalę.

Z drugiej strony, w przypadku korzystnych danych ze Stanów Zjednoczonych, USD najprawdopodobniej szybko odnotuje minimum – w okresie od dziś do piątku. Wszelka nadmierna wyprzedaż USD w nadchodzących dniach i na początku przyszłego tygodnia może zapewnić wyjątkową okazję do ponownego zajęcia strategicznych długich pozycji w USD za pośrednictwem transakcji spot i opcji, mimo iż wysoka zmienność i obecna znaczna szerokość przedziałów utrudnią dostosowanie rozmiarów pozycji i wybór poziomów dla zleceń stop.

Jedną z pierwszych par dolarowych, która wymaga odwrócenia, jest AUD/USD, biorąc pod uwagę ceny surowców i bardzo łagodną retorykę RBA. Uważajmy w pierwszej kolejności na poziom 0,7850, przy czym obszarem, który musi się utrzymać, aby potwierdzić prognozowaną bessę, jest poziom 0,8000.

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: nastąpił squeeze długich pozycji w USD, którego ewentualne przedłużenie lub szybkie zakończenie zależy obecnie od dzisiejszych i piątkowych danych. W parach dolarowych w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na poziomy: 1,1500 w parze EUR/USD, 0,7850 w parze AUD/USD oraz na okolice poziomu 1,5200 w parze GBP/USD.

EUR: czas na squeeze, ponieważ wydaje się, że negocjacje na linii UE/Grecja będą długotrwałe. Obecnie wszystko zależy od tego, czy w parach z euro nastąpi fala kontynuacji wzrostów, czy też ich kulminacja miała miejsce wczoraj. W parze EUR/USD pierwszym istotnym poziomem jest 1,1500, a następnie 1,1750.

JPY: waluta biernie podąża za USD, ponieważ wczoraj w parach z JPY nastąpił jeszcze większy squeeze, niż w parach z USD. Para USD/JPY na razie nie wskazuje na jednoznaczny kierunek – obserwujemy poziomy poniżej 116,00 i powyżej 119,00.

GBP: osobiście wolałbym, by rajd w parze EUR/GBP wkrótce się zakończył, aby potwierdzić prognozę spadkową dla tej pary – uwaga na dzisiejszy odczyt brytyjskiego PMI w sektorze usługowych, który może być wyznacznikiem nastrojów na rynku wobec GBP. W parze GBP/USD możliwy jest wzrost do poziomu 1,5200/50, jednak nawet pokonanie tego poziomu może nie mieć żadnych nowych implikacji w kontekście trendu wzrostowego, ponieważ istotniejszym poziomem jest 1,5500/50.

CHF: doniesienia z Grecji sprawiły, że para EUR/CHF umocniła się; należy w dalszym ciągu uważać poziom 1,0500 w parze EUR/CHF za istotny nowy poziom wsparcia i czekać na potwierdzenie, czy się utrzyma.

AUD: waluta zdołała się umocnić względem USD, jednak wyraźnie wynikało to z pozycjonowania, ponieważ fundamenty nie wspierają AUD. 0,7850 to pierwszy poziom oporu w parze AUD/USD, a 0,8000 to graniczny poziom dla trendu spadkowego.

CAD: rajd spowodowany cenami ropy – przy czym spready stóp procentowych nie wspierają tego ruchu. Wszystko zależy od tego, czy para USD/CAD po gwałtownym wzroście powróci do równowagi. Poziom wsparcia znajduje się znacznie przed poziomem 1,2000.

NZD: w wyniku ostatnich doniesień waluta ta staje się zbyt ambitna. Ruch w parze NZD/USD zakończy się w rejonach 0,7500, w najgorszym wypadku w okolicach 0,7600/50.

SEK: wstrzymujemy oddech przed posiedzeniem Riksbank w przyszłym tygodniu; ważne będą jutrzejsze dane na temat produkcji przemysłowej. W parze EUR/SEK 9,38 to lokalne wsparcie, a 9,50 to poziom oporu.

NOK: nadal czekamy na odbicie w parze EUR/NOK, jednak zależy to od rynków ropy. 8,50 to kolejny ważny poziom w parze EUR/NOK.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia: stopa bezrobocia w IV kwartale wyniosła 5,7% w porównaniu z przewidywaną wartością 5,3% i odnotowaną w III kwartale 5,4%
• Nowa Zelandia: zmiana zatrudnienia w IV kwartale wykazała +1,2% w ujęciu kwartał do kwartału i +3,5% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,8%/+3,0%
• Nowa Zelandia: współczynnik aktywności zawodowej w IV kwartale wyniósł 69,7% w porównaniu z przewidywaną wartością 69,1% i odnotowaną w III kwartale 69,0%
• Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services) w styczniu wykazał 49,9 w porównaniu z odnotowanym w grudniu 47,5
• Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w styczniu wykazał -1,3% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -1,6% i odnotowanym w grudniu -1,7%
• Australia: wskaźnik zaufania przedsiębiorstw (NAB) w IV kwartale wyniósł 2 w porównaniu z odnotowanym w III kwartale 6
• Japonia: odczyt PMI w sektorze usługowym (Markit Services PMI) w styczniu wykazał 51,3 w porównaniu z odnotowanym w grudniu 51,7
• Chiny: odczyt PMI w sektorze usługowym (HSBC Services PMI) w styczniu wykazał 51,8 w porównaniu z odnotowanym w grudniu 53,4
• Szwecja: odczyt PMI w sektorze usługowym (Services PMI) w styczniu wykazał 57,9 w porównaniu z przewidywanym 56,0 i z odnotowanym w grudniu 55,4
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Strefa euro: ostateczny odczyt PMI w sektorze usługowym w styczniu (09:00)
• Wielka Brytania: odczyt PMI w sektorze usługowym (Markit/CIPS Services PMI) w styczniu (09:30)
• Strefa euro: sprzedaż detaliczna w grudniu (10:00)
• Stany Zjednoczone: zmiana zatrudnienia ADP w styczniu (13:15)
• Stany Zjednoczone: ostateczny odczyt PMI w sektorze usługowym (Markit Final Services PMI) w styczniu (14:45)
• Stany Zjednoczone: wyniki badania sektora niewytwórczego ISM w styczniu (15:00)
• Kanada: odczyt Ivey PMI w styczniu (15:00)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Mester z Fed (17:45)
• Australia: sprzedaż nowych domów (HIA) w grudniu (00:00)
• Australia: sprzedaż detaliczna w grudniu (00:30)
• Japonia: wystąpienie wiceprezesa BoJ, Iwaty (01:30)