Pierwsza dotyczy ograniczenia drobnych cząsteczek pyłu w powietrzu. Mogą one powodować poważne problemy zdrowotne: astmę, schorzenia układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory płuc. Zdaniem Brukseli, dotąd Polska nie podjęła koniecznych działań w celu poprawy jakości powietrza.

"Według danych Komisji, w Polsce maksymalne dzienne limity tych cząstek są przekraczane w 36 strefach, a limity roczne - w 12 strefach. Na tej podstawie Komisja uważa, że Polska zaniedbała wprowadzenie odpowiednich środków w celu ochrony zdrowia obywateli przed tego typu zanieczyszczeniami" - powiedział rzecznik Komisji ds. zdrowia Enrico Brivio.

Druga opinia w zakresie środowiska dotyczy przepisów związanych z prowadzeniem odwiertów poszukiwawczych. Jak mówi Brivio, Komisja zwróciła się do Polski o zagwarantowanie zgodności prowadzenia odwiertów z unijnymi standardami. "Zgodnie z polskim prawem, odwierty poszukiwawcze na głębokości do 5 tysięcy metrów nie wymagają wcześniejszego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Prawo unijne - zgodnie z rozumieniem Komisji - wymaga jednak, aby wszystkie projekty, które mogą mieć znaczące skutki dla środowiska, były oceniane przed realizacją" - powiedział Brivio.

W obu przypadkach Polska ma dwa miesiące na przedstawienie wyjaśnień. Jeżeli tego nie zrobi, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Reklama

>>> Czytaj też: Polska uniknie gigantycznych kar finansowych. KE wycofuje skargę