Robot Pepper

Robot Pepper

źródło: Materiały Prasowe

W wywiadzie dla dziennika „Australian Financial Review” Wozniak podkreślił, że choć przez długi czas odrzucał przewidywania takich futurologów jak Raymond Kurzweil, to jednak dziś nabierają one bardzo realnych kształtów. - Podobnie jak Stephen Hawking czy Elon Musk, ja również zgadzam się z tym, że czeka nas bardzo zła i przerażająca przyszłość. Jeśli nadal będziemy projektować urządzenia, które zrobią za nas wszystko, to – koniec końców – zaczną one myśleć szybciej niż my i pozbędą się powolnych ludzi, aby zarządzać przedsiębiorstwami bardziej efektywnie – podkreślił Wozniak.

>>> Czytaj też: Musk ostrzega: w przyszłości roboty mogą zabijać ludzi

Współzałożyciel Apple nie jest jedynym prominentnym przedstawicielem świata technologii, który w ostatnim czasie zwrócił uwagę na potencjalne zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Wielu mieszkańców Doliny Krzemowej zgadza się dziś z opinią, że choć inteligentne maszyny mogą zrewolucjonizować branże nowych technologii, to jednak mogą okazać się również niebezpieczne dla swoich twórców.

CEO Tesla Motors Elon Musk uważa, że sztuczna inteligencja stanowi „największe egzystencjalne zagrożenie” dla ludzkości. Z kolei zdaniem najbogatszego człowieka na świecie Billa Gatesa w ciągu najbliższych dekad AI (ang. Artificial Intelligence) „będzie na tyle silna, aby stać się powodem do zmartwień”. Również znany fizyk Stephen Hawking obawia się ekspansji sztucznej inteligencji, która – jego zdaniem – mogłaby oznaczać koniec ludzkości.