"Do złapania oddechu i stanu równowagi brakuje nam kilkaset milionów złotych. Tego nie zdobędziemy na pewno z rynku, potrzebne jest ograniczenie kosztów" - powiedział Szlęk podczas konferencji prasowej.

"To jest być albo nie być dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - podkreślił prezes.

Spółka ogłosi skorygowany plan oszczędnościowy 15 maja br.

Prezes wskazał, że konieczna jest redukcja zatrudnienia, ale nie są planowane zwolnienia."Wybraliśmy rozwiązanie najbardziej prospołeczne. W rachunku sumarycznym spółka będzie zmniejszać zatrudnienie o mniej więcej 1000 osób na rok" - powiedział.

Reklama

Redukcja nastąpi w dużej mierze dzięki odejściom naturalnym, ograniczone zostanie także nowe zatrudnienie. Będą jedynie przyjmowani pracownicy potrzebni do utrzymania wydobycia i produkcji, nie będzie natomiast nowych przyjęć w administracji. Proces ten ma być prowadzony przez kilka lat.

Minimalna obsada potrzebna dla funkcjonowania spółki to 20 000 pracowników, wskazał także prezes.

JSW będzie także negocjować nowy układ zbiorowy z pracownikami. Celem jest system, który będzie nagradzał za realną pracę, wyjaśnił Szlęk.

Elementem planu oszczędnościowego ma być także obniżenie kosztów produkcji węgla do 80 USD. To jest zadanie na dwa lata. W tej chwili brakuje ok. 60 zł na tonę kopanego węgla, więc spółka planuje redukować koszy o około 30 zł na tonę rocznie.

>>> Czytaj też: Nowy prezes JSW zapowiada dalsze cięcia kosztów w spółce

Docelowo JSW chce osiągnąć wydajność 1000 ton na pracownika. Obecnie kształtuje się ona na poziomie ponad 600 ton.

Oprócz tego spółka będzie obniżać koszty stałe. W najbliższym czasie będzie wprowadzać zmiany w planach zaopatrzeniowych i technicznych.

Prezes powtórzył także, że JSW będzie koncentrować się na węglu koksowym 35. Celem jest produkcja ok. 10 tys. ton węgla 35 plus 4 tys. ton węgla 34, który jest potrzebny do mieszanki w bateriach koksowniczych. Nie jest planowane rozwijanie wydobycia węgla energetycznego.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.