W zamian za zniesienie sankcji Iran ten zgodzi sił się na długoterminową obecność inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zobowiązał się do znaczącego ograniczenia swojego programu nuklearnego.

Jak powiedział wiceprezydent Iranu Masoud Soltanifar, dla branży turystycznej nadciągają dobre dni. Polityk jest przekonany, że to właśnie turystyka będzie tą gałęzią irańskiej gospodarki, która odniesie największe korzyści z zawarcia porozumienia.

Już od kilku miesięcy rząd w Teheranie stara się ułatwiać cudzoziemcom przyjazd do dawnego imperium perskiego. Niedawno przedłużono okres, na który można uzyskać wizę turystyczną - z piętnastu dni do miesiąca. Od przyszłego roku dokumenty te mają być wydawane elektronicznie, co z pewnością ułatwi procedurę.

Iran jest bogaty w zabytki, mało znane zachodnim turystom. Wiele z nich jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To między innymi ruiny starożytnych miast Persepolis oraz Suza, Pałac Golestan w Teheranie, czy plac Naqsh-e Jahan w mieście Isfahan w centralnej części kraju. 

>>> Czytaj też: Prezydent Iranu: Wygraliśmy. Nie będziemy już uważani za zagrożenie dla świata