Ponadto rządy będą mogły dokonywać przejęcia części udziałów w bankach oraz w sytuacji zagrożenia dokapitalizowywać najważniejsze dla systemu instytucje finansowe. Plan przewiduje również możliwość wsparcia płynności na rynku międzybankowym. Konkretne kwoty, jakie poszczególne rządy zamierzają przeznaczyć w ramach projektu zostaną podane w najbliższych dniach. Plan pomocy dla europejskiego sektora finansowego zaskoczył pozytywnie rynki i doprowadził do umocnienia euro względem dolara o dwie figury – dzienne maksimum kursu EUR/USD wyniosło 1,3680. Inwestorzy powątpiewali wcześniej w możliwość osiągnięcia porozumienia przez polityków i podjęcia przez nich kroków podobnych do działań przedsięwziętych w USA.

Polscy inwestorzy oczekują natomiast szczegółów planu wsparcia dla krajowego systemu bankowego. Jak podkreślał na dzisiejszej konferencji prasowej prezes NBP Sławomir Skrzypek sektor bankowy w Polsce jest zdrowy, a projekt ma charakter jedynie prewencyjny, nie interwencyjny. Plan będzie jeszcze konsultowany z Radą Polityki Pieniężnej, której specjalne posiedzenie zaplanowane jest na godzinę 17.00, jutro natomiast jego szczegóły zostaną przedstawione bankom.

Sektor finansowy liczy na wsparcie płynności na rynku międzybankowym – jakkolwiek nie ma problemów z pozyskaniem pożyczki denominowanej w złotych, brakuje chęci pożyczania w walutach obcych. Złoty pomimo perspektywy poprawy stabilności, tracił dzisiaj w ciągu dnia zarówno w stosunku do euro, jak i względem dolara. Poranne umocnienie polskiej waluty było pozorne ponieważ odbyło się przy niskiej płynności – w takich warunkach nawet niewielkie zlecenia mają wpływ na poziom kursu walutowego. Po południu kurs USD/PLN kształtował się na poziomie 2,60 a EUR/PLN wzrósł do 3,55.

Sporządziła
Joanna Pluta
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.


Reklama