Z komunikatu CIR zamieszczonego na stronie internetowej Kancelarii Premiera wynika, że ministrowie omówią projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana zakłada m.in. likwidację tzw. podatku Religi, czyli odprowadzania przez firmy ubezpieczeniowe do NFZ zryczałtowanej opłaty (obecnie 12 proc. składki) na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. W jej miejsce projekt wprowadza możliwość dochodzenia zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych przez NFZ od sprawców wypadków drogowych lub ich ubezpieczycieli

Projekt noweli, przygotowany przez resort zdrowia, wprowadza też mechanizm umieszczania w wykazie stanowiącym rozporządzenie ministra zdrowia świadczeń medycznych gwarantowanych lub niegwarantowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia. Załącznikiem do noweli jest koszyk gwarantowanych świadczeń medycznych. Jego przygotowany przez resort projekt obejmuje kilka tysięcy świadczeń, które są już finansowane ze środków publicznych.

Batalia o tzw. podatek Religi, wprowadzony w 2007 r., trwała wiele miesięcy. Środowisko ubezpieczeniowe wskazywało, że może być ona niekonstytucyjna. Ostatecznie ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Skutkiem wejścia w życie "podatku Religi" było podwyższenie składek ubezpieczeniowych, także przez największego ubezpieczyciela - PZU, choć PZU najpierw zarzekało się, że zachowa się jak "narodowy ubezpieczyciel". Jednak przez wiele miesięcy, które upłynęły od wejścia w życie ustawy, do szpitali nie wpłynęła ani złotówka ze zgromadzonych pieniędzy, ponieważ brakowało aktów wykonawczych.

AL, PAP

Reklama