Tylko w przypadku dwóch spółek notowanych na warszawskiej giełdzie analitycy są zgodni, że warto kupować ich akcje. Te firmy to Asseco Poland i Cyfrowy Polsat. Do 10 października była jeszcze trzecia spółka - Cersanit - ale analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego zalecili sprzedaż jej akcji. W przypadku trzech innych - PGNiG, PKO BP i PKN Orlen - przeważają zalecenia kupuj albo akumuluj, a rekomendacje na poziomie trzymaj są pojedyncze.
Wnioski wyciągnęliśmy na podstawie dostępnych nam wydanych lub potwierdzonych w październiku przez biura maklerskie rekomendacji dla akcji spółek notowanych w Warszawie. Analizowaliśmy tylko spółki, dla których aktualnie znamy minimum trzy rekomendacje.
Największy udział rekomendacji kupuj wśród analizowanych spółek ma KBC Securities (75 proc.). Najmniejszy - 33 proc. - Erste Securities. Kupno co najmniej połowy monitorowanych spółek zalecają analitycy DM BZ WBK, DI BRE Banku oraz UniCredit CAIB Securities. Gdy doliczymy zalecenia akumuluj, próg 50 proc. pozytywnych rekomendacji przekracza jeszcze DM PKO BP.
Zapytaliśmy analityków rekomendujących kupno akcji spółek, czy z czystym sumieniem polecają dziś kupno tych walorów do portfela składającego się z papierów pięciu firm.
Reklama
Sobiesław Pająk z DM IDMSA zaleca kupowanie akcji Asseco Poland (wycena - 75,6 zł)
Asseco Poland to najlepsza spółka w sektorze IT i uważam, że powinna znaleźć się w takim portfelu. Jestem spokojny o tegoroczne wyniki i ich wysoką dynamikę. Pewność co do wyników w 2009 roku jest mniejsza, bo spółka ma ekspozycje na rynku austriackim i niemieckim, które mogą być dotknięte recesją. Na rodzimym rynku ma jednak poduszkę bezpieczeństwa w postaci dużych i rentownych kontraktów z PKO BP, ZUS i PZU.
Waldemar Stachowiak z Espirito Santo Investment zaleca kupowanie akcji Cyfrowego Polsatu (wycena - 16 zł)
Cyfrowy Polsat to defensywna spółka. W sam raz na niepewne czasy. Większość przychodów ma ze stałych opłat za abonament, a nawet w kryzysie trudno się rezygnuje z telewizji. III kwartał pokazał, że popyt na nowe aktywacje nie spada, a w segmencie rynku, do którego Cyfrowy Polsat kieruje swe usługi, jest jeszcze miejsce na wzrost. Strategię spółki na rynku telefonii komórkowej uważam za przemyślaną i firma ma szanse odnieść sukces.
Arkadiusz Chojnacki z Espirito Santo Investment zaleca kupowanie akcji PGNiG (wycena - 4,3 zł)
PGNiG to defensywna spółka w sam raz na spowolnienie gospodarcze. Ma bardzo zdrowy bilans, generuje dużo gotówki i będzie płacić dywidendę. Spadek popytu na gaz spowoduje co prawda spadek jego przychodów, ale zyski wzrosną, bo mniej będzie kupować gazu importowanego. W tym roku negatywny wpływ na wyniki mają decyzje regulatora, ale w 2009 roku wyniki będą lepsze. Ponadto cenie akcji PGNiG będą sprzyjać zmiany w indeksach i zwiększenie w nich udziału spółki.
Kamil Kliszcz z DI BRE Banku zaleca kupowanie akcji PKN Orlen (wycena - 45,5 zł)
Sytuacja makrorafineryjna sprzyja spółce. Rosnący kurs dolara do złotego sprawia, że zwiększają się zyski spółki. Z kolei taniejąca ropa zmniejsza koszty. W porównaniu z innymi rafineriami PKN bardzo dużo kupowanej ropy (aż 12 proc.) zużywa na własne potrzeby.
Iza Rocka z UniCredit CAIB zaleca kupowanie akcji PKO BP (wycena - 60 zł)
Przy tych cenach akcji PKO BP polecam kupowanie papierów banku. Moim zdaniem jest to bank bardzo bezpieczny. Nie tylko od strony bezpieczeństwa bilansu (płynność, baza kapitałowa), ale także z punktu widzenia klientów. To największy polski bank, a jego głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W obecnej napiętej sytuacji na rynkach kapitałowych to, że bank kontrolowany jest przez państwo, może być postrzegane jako dodatkowa zaleta.
Tomasz Świderek, dziennikarz działu Biznes Gazety Prawnej