Znalazły się w nim artykuły poświęcone ostatnim 25 latom polskiej historii oraz transformacji jaką Polska przeszła po 1989 roku - mówi redaktor naczelny "Wiestnika Jewropy" Wiktor Jaroszenko. Jak podkreśla: "Uważamy, że dla rosyjskiego czytelnika, a zwłaszcza dla czytelnika liberalnego, a dla takich przede wszystkim piszemy, przebieg polskiej transformacji jest bardzo pouczający i ważny. Polska i Rosja zaczynały swoje przemiany w tym samym czasie, ale osiągnęły absolutnie odmienne rezultaty. Przynajmniej na tym etapie naszej drogi."

"Wiestnik Jewropy" to jedno z najstarszych rosyjskich czasopism, jego korzenie sięgają początków XIX wieku - tłumaczy dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim prof. Janusz Adamowski.

"Ono miało miało kilka odsłon. Ta pierwsza i najważniejsza to lata 1802-1830, kiedy zostało założone w Moskwie przez wybitnego historyka, autora 12-tomowej "Historii Państwa Rosyjskiego" Nikołaja Karamzima. To na łamach właśnie tego pisma debiutował w 1814 roku Aleksander Puszkin" - dodaje medioznawca.

Pismo reaktywowano w roku 1866 w Petersburgu. Ukazywało się aż do roku 1918, kiedy zamknęli je bolszewicy. Ponownie zaczęło się ukazywać 15 lat temu, gdy do życia przywróciła je Fundację Jegora Gajdara - zmarłego 5 lat temu byłego rosyjskiego premiera i autora liberalnych reform na początku lat 90-tych. Dociera głównie do prozachodniej rosyjskiej inteligencji i jest tytułem krytycznie odnoszącym się do polityki Władimira Putina. Według rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcina Pałysa to wydawnictwo może przyczynić się do lepszego zrozumienia Polski w Rosji.

"Myślę, że nie ma pojedynczych działań, które zmieniają sposób postrzegania danego kraju w kraju sąsiednim, ale ta publikacja pozwoli lepiej zrozumieć co się w Polsce dzieje, a w związku z tym mniej kierować się mitami i legendami, a bardziej faktami i rzeczywistością" - zaznacza rektor UW.

Wśród autorów polskiego numeru "Wiestnika Jewropy" znaleźli się m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Adam Michnik, prof. Karol Modzelewski i prof. Leszek Balcerowicz.

>>> Czytaj też: Morawiecki: Podatki sektorowe od początku 2016 roku. Możliwe zastosowanie LTRO w Polsce