"Robimy wszystko, eksperci pracują nad tym, żeby one mogły być zastosowane, natomiast nie ma takich przeszkód wiążących się z ordynacją podatkową, więc jest bardzo duża szansa na to (na uruchomienie od początku nowego roku - PAP)" - powiedział dziennikarzom Morawiecki w Sejmie.

"Zobowiązanie 500 zł na dziecko jest zobowiązaniem bardzo, bardzo twardym i nie łączyłbym tego. To jest jedno ze źródeł finansowania, ale to zobowiązanie (...) jest bardzo twardym zobowiązaniem i nie martwiłbym się o jego realizację" - dodał.

LTRO możliwe

Reklama

Jego zdaniem LTRO jest w Polsce mechanizmem możliwym do zastosowania. "LTRO jest programem bardzo szeroko wykorzystywanym w wielu krajach UE, w szczególności tych, które są członkami unii walutowej, ale też w krajach, które nie są członkami unii walutowej - podobne mechanizmy są stosowane" - powiedział.

>>> Zobacz definicję LTRO w Finansopedii

"To, w jakim zakresie i czy będzie LTRO stosowane będzie leżało w dużym stopniu w kompetencji niezależnego banku centralnego. W związku z tym wszelkie dyskusje na ten temat powinny odbyć się publicznie. Po drugie powinna być wiodąca rola NBP. Po trzecie w sytuacji, gdzie będzie to wymagało wsparcia dla polskich przedsiębiorstw i więcej kapitału, to LTRO jest oczywiście jednym z takich mechanizmów możliwym do zastosowania" - dodał.

Promocja eksportu, ekspansja kapitału

"Trzeba się skupić przede wszystkim na przyszłości. Na pewno zostało wiele bardzo dobrych rzeczy zrobionych, więc wszystko co dobre, będziemy chcieli zachować i skoncentrować się na budowie programu na przyszłość. Na promocji polskiego eksportu, ekspansji polskiego kapitału i na przygotowaniu takich warunków do funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, żeby w jak najlepszy sposób mogły prowadzić działalność w kraju i za granicą" - powiedział Morawiecki.

"Na pewno teraz koncentrujemy się na sprawach regulacyjnych i personalnych do pewnego stopnia, ale przede wszystkim chcemy zobaczyć, jak funkcjonuje wsparcie polskiego eksportu, polskiego przemysłu" - dodał.

"Jednym ze sztandarowych pomysłów jest program wzmacniania polskiego przemysłu, czyli potocznie reindustrializacja. Z tego punktu widzenia będziemy się starali pomoc wszystkim polskim sektorom w uzyskiwaniu zamówień publicznych w sposób niedyskryminujący oczywiście, czyli zgodnie z regułami UE" - powiedział.

>>> Czytaj też: Tanie mieszkania, 500 zł na dziecko, niższy CIT, wyższe płace. Najważniejsze obietnice z expose Beaty Szydło