Zapytany w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o wielkość deficytu na przyszły rok, Szałamacha odpowiedział: "Może być równo 3 proc. , bądź 3,1-3,2 proc.. [...] Odpowiem dokładnie na to pytanie, gdy skierujemy ostateczny projekt budżetu na Radę Ministrów".

Według niego, ostateczna wielkość deficytu w przyszłym roku będzie zależała m.in. od tego, kiedy zostaną wprowadzone podatki sektorowe.

"Deficyt będzie zależał też od tego, jak uda się ukształtować wpływy z dywidend ze spółek Skarbu Państwa. Minister skarbu państwa nie jest entuzjastą zwiększania dywidend, bo spółki mają swoje plany inwestycyjne" - dodał Szałamacha.

>>> Czytaj też: Punkty zapalne budżetu. Zobacz, jak rząd omija finansowe pułapki

Zapowiedział również, że projekty dotyczące uszczelnienie systemu VAT pojawią się w Sejmie budżetu na 2016 r.

"Zakładamy, że budżet na 2016 r. będzie przyjęty przez rząd w połowie grudnia. Gdy parlament zakończy prace nad budżetem, planujmy przedstawić rozwiązania dotyczące innych danin, w tym podstawowej kwestii podatku VAT" - wskazał minister.

Na dzisiaj zaplanowana jest konferencja prasowa ministra finansów na temat szczegółów nowelizacji tegorocznego budżetu, przyjętej wczoraj przez Radę Ministrów.

>>>> Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"