Aż trzy nowe modele smartfonów to tegoroczna propozycja Sony na Kongresie Technologii Mobilnych w Barcelonie. Najbardziej wydajny jest model Xperia X Performance. Zakrzywiony, pięciocalowy ekran Full HD (1080x1920), procesor Snapdragon 820, 3GB RAM, bateria o pojemności 2700 mAh, aparat 13 MP z przodu i 23 MP z tyłu. Urządzenie będzie wyposażone w funkcję New Predictive Hybrid Autofocus. Chodzi o to, że telefon będzie przewidywał kolejne ruchy obiektu, który użytkownik ma zamiar sfotografować, by poprawić ostrość zdjęć.

Model Xperia X ma bardzo zbliżoną specyfikację, z nieco słabszym procesorem i baterią.

Xperia XA z kolei to model budżetowy, ze średniej półki cenowej, jego przewagą jest jednak najwęższa ramka wokół ekranu, co dobrze wpływa na jego wygląd.

Sony nie podał jeszcze cen, a urządzenia mają trafić do sprzedaży w lecie.

>>>> Polecamy: Nowe smartfony ze stajni koreańskiego giganta. Samsung zaprezentował Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge

Problem Sony z segmentem mobilnym

Jeśli chodzi o segment mobilny, firma jest w kropce. Opublikowała solidne wyniki finansowe za ostatni kwartał 2015 r. Przychód wyniósł ponad 21 mld dol., zysk netto to 1 miliard dol., czyli ponad 30 proc. więcej, niż rok wcześniej. Jednak dobre wyniki to nie zasługa działu mobilnego, lecz innych – głównie odpowiedzialnego za PlayStation4 i biznes związany z grami.

Sprzedaż smartfonów spadła o niemal 15 proc., choć częściowo ma to związek ze zmianą strategii Sony. Firma posprzątała swoje portfolio urządzeń i eksponuje mniej modeli, za to lepszej jakości. Jednak dość powiedzieć, że firma więcej zarabia na sprzedaży iPhone’ów 6 i Samsungów Galaxy S6, niż swoich Xperiach. Te urządzenia wyposażone są w matryce od Sony, co przekłada się na 20 dol. zarobku z każdego sprzedanego egzemplarza konkurentów.

Sony Ear i Xperia Projector

Oprócz nowych urządzeń Sony zaprezentował Ear – słuchawkę Bluetooth i NFC, która ma być małym asystentem głosowym – odczytać lub napisać dyktowaną przez użytkownika wiadomość, wyszukać coś w sieci. Zdaniem firmy zbyt długo wpatrujemy się w ekrany urządzeń zamiast na otaczający nas świat.

Firma przedstawiła też kilka ciekawych pomysłów, choć należy zaznaczyć, że nie są to gotowe urządzenia i nie jest pewne, czy w ogóle powstaną. Jednym z nich jest Xperia Projector, urządzenie, którego interfejs będzie wyświetlany na dowolnej płaskiej powierzchni i ma reagować na dotyk lub komendy głosowe.

Kolejnym projektem i jednocześnie uzupełnieniem słuchawki Ear jest Xperia Eye. W zamyśle firmy ma to być mała, szerokokątna kamerka. Przyczepiona np. do ubrania, ma utrwalać już nie tylko najważniejsze chwile w życiu, ale wszystkie chwile.

>>> Czytaj też: Branża na krawędzi bankructwa. Warren Buffett idzie pod prąd i stawia na szali miliardy