"Dokument ten zawiera kalendarz działań, które trzeba zrobić, aby cel wprowadzenia euro do obiegu w 2012 był realny" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Dodała, że chodzi o to, aby zdążyć z całym procesem do połowy roku 2011 r., kiedy ma zapaść decyzja w sprawie przyjęcia Polski do strefy euro, by w roku 2012 euro mogły być w obiegu.

Wiceminister przyznała, że harmonogram nie zawiera parytetu wymiany walut, gdyż będzie to przedmiotem uzgodnień rządu z Radą Polityki Pieniężnej i przedmiotem negocjacji Polski z Europejskim Bankiem Centralnym.

"Parytet wymiany na euro zostanie ustalony w 2011 roku, natomiast będą jeszcze negocjacje w sprawie ustalenia kursu wejścia do ERMII" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Reklama

Według niej ustalenie parytetu wymiany nastąpi "przed ostateczną decyzją". Zdaniem wiceminister trudno powiedzieć, czy będzie to drugi kwartał 2011 r., czy też pierwsze półrocze 2011 r.

"Jeżeli chcemy, aby decyzja o wejściu do euro zapadła w połowie roku 2011, to musimy do tego czasu zdążyć" - poinformowała wiceminister.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić tzw. kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w trzech krajach UE o najniższej inflacji.

Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB. Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc.

AL, PAP