Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która likwiduje tzw. podatek Religi. Zniesiony więc zostanie comiesięczny obowiązek przekazywania ryczałtowej opłaty w wysokości 12 proc. składki na polisy OC przez zakłady ubezpieczeniowe do NFZ. Z pieniędzy tych miały być pokrywane koszty leczenia ofiar wypadków drogowych.
W praktyce było to jednak niemożliwe, bo NFZ nie był w stanie dopasować ofiary wypadku do sprawcy. W zamian firmy ubezpieczeniowe będą pokrywać faktyczne koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza uchylenie wszystkich przepisów zawartych w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Z badań przeprowadzonych przez ubezpieczycieli wynika, że jeśli pobór opłaty ryczałtowej byłby kontynuowany, to składka na OC kierowców wzrosłaby o 18 proc. Wejście w życie planowanej nowelizacji ma zahamować wzrost cen polis.
Dominika Sikora, dziennikarka działu Biznes Gazety Prawnej
Reklama