Każdy polski podatnik ufunduje metr mieszkania frankowiczowi?

20 marca 2016, 10:39
Źródło:obserwatorfinansowy.pl
Frank szwajcarski

Frank szwajcarskiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Chris Ratcliffe

Gdyby weszła w życie prezydencka koncepcja pomocy zadłużonym w walutach, niebawem wszyscy obywatele Polski zafundują im najdroższy prezent, wart 66,9 mld zł. Polski sektor finansowy nie wytrzymałby strat, jakie trzeba byłoby ponieść przy realizacji projektu i każdy podatnik będzie musiał dołożyć nawet 6 tys. zł, żeby państwo wypłaciło gwarantowane depozyty.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (44)

  • Pozdrawiamcwaniakow(2017-07-12 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Na NowogrodKiej 46 mieszka dziennikarz Jacek Ramotowski... czy to ta sama osoba?? Dodam ze to "lokator komunalny" .... to byloby bardzo ciekawe.... byc moze mamy do czynienia z oszustwem lokatorskim czyli wyludzeniem prawa do lokalu komunalnego przez osobe nieuprawnioną..... no chyba ze autor tego artykulu wymaga wsparcia panstwa.... no ale wtedy jego wiarygodnosc jako dziennikarza Ekonomicznego chyba jest slaaaaabaaaaa .... chyba prokurator powinien sie tym zainteresowac.

    Odpowiedz
  • Demaskatorcwaniakow(2017-07-12 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ale czy autor tego artykulu nie jest czasem lokatorem "komunalnym" w mieszKaniu przy Nowogrodzkiej 46? Troche wstyd wypisywac takie rzeczy jak samemu sie jest na "garnuszku" wszystkich podatnikow.... no chyba ze to inny dZiennikarz... a zbieznosc imion i nazwisk DIennikarzy przypadkowa....... taaaaa

    Odpowiedz
  • Filip(2016-04-11 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy polski podatnik funduje pensje prezesom banków na całym świecie i nikt się nie sprzeciwia??? Gdyby nie było banków to nie musielibyśmy płacić podatków - ot co. Cała zebrana kasa z podatków PIT idzie na obsługę długu, którego tak naprawdę nie powinno być. Polecam zacząć zdobywać rzetelną wiedzę a nie bazować na tym co barany na uczelniach ekonomicznych wbiły do głowy tym biednym studentom, a ci dalej te bzdury forsują pisując w gazetach...

    Odpowiedz
  • DAn(2016-03-21 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    Głupota nie boli. A straszenie podatkami, dodatkami i zrzutkami wydaje się byc najlepszym sposobem budowania nastroju. Wydaje się. Bo na prawdę trzeba być naiwnym, aby uwierzyć, że: - ewentualny upadek kilku banków spowodowany będzie "przewalutowaniem kredytów w CHF", gdy utracone zyski branży wyniosą ok. 3 mld rocznie, przy obecnych dochodach do opodatkowania (a więc już wydojonych przez spółki matki za granicą) to 8-9 mld. - obywatele zrzucać się będą na składkę do uzupełnienia funduszu... aby wypłacić część gwarantowaną; to nie jest zgodne z myślami socjalistycznymi, które są realizowane!!! Straszenie nas tym, że banki nie zarobią kolejnych dziesiątek miliardów w przeciągu 25-30 lat to bajka dla Jasia i Małgosi. To tylko i aż utracone zyski.

    Odpowiedz
  • anty-bankowy-trol(2016-03-21 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Banki sponsoruja artykuly tego typu, aby uchronić się od odpowiedzialnosci za oszustwa. Dodatkowo sponsoruja bande trolli internetowych, ktorzy umieszczaja komentarze przychylne bankom - legitymujace ich kolonialno-lichwiarskie dzialanie.

    Odpowiedz
  • janek(2016-03-21 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    banki zarobiły nad wyraz dużo na tych tzw. kredytach frankowych. Dodając fakt, że najprawdopodobniej nie miały nawet franków fizycznie, pożyczały złotówki, od których miały większą marżę, to nie są koszty podatników, ale okrojenie nadzwyczajnych zysków Banków, które 100% ryzyka przerzuciły w łatwy sposób na kredytobiorców.

    Odpowiedz
  • marco(2016-03-21 11:44) Zgłoś naruszenie 135

    KNF został poproszony o przygotowanie analizy kosztów dla systemu bankowego i oszacowania dotychczasowych zysków banków. KNF nie wywiązało się z tego zadania. Koszty, które mają ponieść banki wynikają prawie wyłącznie z kosztów uporządkowania finansów banków i pozbycia się toksycznych aktywów. KNF w raporcie zakłada, że wszystkie banki natychmiast zamkną swoje toksyczne dla systemu bankowego w Polsce translacje FX SWAP i CIRS i z tego powodu poniosą miliardowe straty. Nie jest to słuszne założenia, bo transakcje te mogą być przez banki po odwalutowaniu kredytów utrzymywane w aktywach. KNF w ogóle nie wywiązał się z drugiej części - obliczenia zysków banków z kredytów we franku. Ukrywane są przed Polakami zyski z nielegalnych (zgodnie z orzecznictwem) transakcji wirtualnych wymian walut, a także zyski z transakcji FX SWAP i CIRS, które stanowią obecnie toksyczne aktywa w bankach, ale przynosiły i cały czas przynoszą bankom krociowe zyski.

    Odpowiedz
  • marco(2016-03-21 11:38) Zgłoś naruszenie 1610

    Czy wy macie godność żeby tak kłamać i napuszczać ludzi na frankowiczów, którzy i tak biorą po kilka etatów żeby spłacać te długi? Banki obłowiły się na tych kredytach opartych na toksycznych aktywach, a teraz twierdzą, że to podatnicy dopłacą do oszukanych przez nich kredytobiorców. Jest to celowa polityka tego środowiska polagająca na napuszczaniu społeczeństwa na ofiary banków. Krótko w punktach na temat tych kredytów. 1. W latach 2003-2008 udzielonych zostało około 700 tys. kredytów denominowanych we franku. 2. Kredyty te nie były finansowane tak jak kredyty złotowe depozytem tylko operacjami SWAP FX i CIRS. Taki mechanizm finansowania oznacza, że w momencie wzięcia kredytu cena złotego wzrasta, a cena franka spada Obecnie, gdy kredyty te są spłacane następuje proces odwrotny, to znaczy zamykane są operacje FX SWAP na parze walut CHFPLN i frank umacnia się do złotego. Kredytobiorcy nie byli informowani o tym jak finansowany jest ich dług. Zapewne większość wiedząc o tym, że ich dług we franku z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będzie rosnąć i może wzrosnąć kilkukrotnie - nie zdecydowałaby się na to, by wziąć ten kredyt. Druga rzecz - operacje zabezpieczające dają FX SWAP dają bankom porządny zarobek o którym banki oficjalnie nie mówią - od początku akcji kredytowej mogło to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych dodatkowego zysku (oprócz legalnego zysku banków na marży i oprocentowaniu i nielegalnego na od prowizji na handlu walutami, które banki prowadziły "na niby" z klientami). 3. Banki w Polsce zaangażowane w toksyczne kredyty nie chcą oddać nawet złotówki z tego co zagrabiły swoim klientom. Pomimo prawomocnych wyroków w sprawach, które trwały latami i prawomocnych wyroków sądów - banki nie chcą respektować tych wyroków. Czują się bezkarne. 4. Sądy orzekły, że praktycznie wszystkie umowy zawierane przez klientów frankowych zawierały abuzywne zapisy niezgodne z prawem. Banki nie robią nic w tej sprawie. 5. Widząc zachowanie banków i nierówność stron Prezydent przygotował ustawę wg której koszty ponoszone przez klientów frankowych miały zostać zrównane z kosztami klientów kredytów złotowych. 6. KNF został poproszony o przygotowanie analizy kosztów dla systemu bankowego i oszacowania dotychczasowych zysków banków. KNF nie wywiązało się z tego zadania. Koszty, które mają ponieść banki wynikają prawie wyłącznie z kosztów uporządkowania finansów banków i pozbycia się toksycznych aktywów. KNF w raporcie zakłada, że wszystkie banki natychmiast zamkną swoje toksyczne dla systemu bankowego w Polsce translacje FX SWAP i CIRS i z tego powodu poniosą miliardowe straty. Nie jest to słuszne założenia, bo transakcje te mogą być przez banki po odwalutowaniu kredytów utrzymywane w aktywach. KNF w ogóle nie wywiązał się z drugiej części - obliczenia zysków banków z kredytów we franku. Ukrywane są przed Polakami zyski z nielegalnych (zgodnie z orzecznictwem) transakcji wirtualnych wymian walut, a także zyski z transakcji FX SWAP i CIRS, które stanowią obecnie toksyczne aktywa w bankach, ale przynosiły i cały czas przynoszą bankom krociowe zyski.

    Odpowiedz
  • qwerty(2016-03-21 10:48) Zgłoś naruszenie 20

    TYTUL ARTYKULU BARDZO SZKODLIWY!!! Chyba zostal zamowiony przez banksterskie lobby. Frankowicze chca SPRAWIEDLIWOSCI a nie pieniedzy od panstwa(podatnikow)! Te pieniadze powinny wzmocnic POLSKA gospodarke a nie w wiekszosci ZACHODNIE BANKI ! !

    Odpowiedz
  • OLa(2016-03-21 10:28) Zgłoś naruszenie 31

    Mnie ciekawi iina sprawa, Hiszpania, Wegry , Austria i inne kraje przewalutowały i gospodarka tych krajów ma się dobrze a u Nas...krach, bieda wszystkie Banki do zamknięcia,....czy to nie dziwne

    Odpowiedz
  • Łże-liberał(2016-03-21 09:18) Zgłoś naruszenie 01

    Szanowny Podatniku. Obiecuję Ci, że do mojego kredytu nie dopłacisz ani złotówki, gdyż z poczatkowych 70 tysięcy do spłaty pozostało mi 3.200 CHF i trzymam tą końcową kwotę tylko dlatego żeby kredyt pozostawał otwarty licząc że w oparciu o "ustawę frankową" odzyskam od banku kwotę Spreadu. Nic więcej nie chcę.

    Odpowiedz
  • jacezar(2016-03-20 23:29) Zgłoś naruszenie 556

    Argument frankowiczów: banki wiedziały, że CHF wzrośnie więc ubrały klientów we franki, żeby na wzroście zarobić. Drodzy frankowcy (hehe `drodzy`:)). Gdyby banki wiedziały ze CHF wzrośnie to by się nie patyczkowały z takimi jak wy tylko same kupiły kilka ton banknotów CHF i czekały żeby sprzedać je z zyskiem :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pozdr,(2016-03-20 21:24) Zgłoś naruszenie 1012

    to nie jest żadna "pomoc dla frankowiczów" tylko obciążenie banków skutkami wprowadzenia do obrotu toksycznych produktów. Dokładnie tak samo jak ostatnio w przypadku Volkswagena.Ale oczywiście portal należący di niemieckiej korporacji tego nie napisze.

    Odpowiedz
  • Seaborgh(2016-03-20 21:11) Zgłoś naruszenie 712

    artykuł sponsorowany przez baki, nie czytajcie tego, stek kłamstw, przewalutowanie nie będzie kosztować złamanej złotówki, nie dajcie się uszukać!

    Odpowiedz
  • Tak od serca(2016-03-20 19:16) Zgłoś naruszenie 32

    Od 2008r. jest burza o franki. Jaki skutek?? Jedyną metodą na franki, każdego, powtarzam każdego kolejnego rządu - to przeczekać problem. Trochę się pogada, coś obieca, i jakoś leci.... Nie ma i nie będzie sprawiedliwości w tym bandyckim kraju. Złodzieje. Tfu

    Odpowiedz
  • bun(2016-03-20 17:58) Zgłoś naruszenie 178

    Głosujcie dalej na bandy złodziei typu PO, PIS, PSL, SLD, Nowoczesne itd., a zabiorą wszystko co zarabiamy. Mam w dupie te wszystkie pomysły. Nigdy nic od tego państwa nie dostałem i nie chcę dostać. Chcę tylko by przestali mi zabierać, na cudze dzieci, cudze mieszkania, cudze limuzyny. Złodzieje! Tylko Korwin.

    Odpowiedz
  • bagno(2016-03-20 17:05) Zgłoś naruszenie 167

    Wielu tych ludzi po kryzysie z 2008r brali kredyty we frankach mimo ,że wiedzieli ,że to niebezpieczne bo świat o tym huczał , bo myśleli,że frank spadnie z powrotem z 4zł do 2,5zł, a poszedł w górę. Czy oni też są nieświadomi ??

    Odpowiedz
  • matematyka a raport KNF(2016-03-20 16:32) Zgłoś naruszenie 235

    Czy dalej 2+2=4 czy może juz 5 ? Scenariusz stresowy koszty ustawy : banki stracą tj umorzą ok 103 mld zł frankowiczom + frankowicze dalej spłacają 2/3 aktualnego zadłuzenia czyli 2/3 ze 173 mld zł =115 mld zł + budżet załaci za depozyty gwarantowane 144 mld zl = 377 mld zł , tymczasem WSZYSTKIE kredyty w CHF wg raportu KNF wynosza razem 173 mld zł . Czyli 2+2 =5.

    Odpowiedz
  • ZS(2016-03-20 16:15) Zgłoś naruszenie 2411

    Panie Jacku czy to ładnie tak z siebie i.diotę robić ? Mam nadzieję że chociaż to jest opłacalne.

    Odpowiedz
  • dawno temu...(2016-03-20 16:05) Zgłoś naruszenie 41

    Rok 1991 , w lutym oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w PLN ( był to poczatek kredytów indywidualnych na finansowanie budowy mieszkań własnościowych ) wynosilo 101% w skali miesiaca , rata przekroczyła moją pensję. Wówczas rząd udzielił pomocy kredytobiorcom bo wydał ustawę czy rozporządzenie że kredytobiorca ma spłacać nie wiecej niz 25% dochodow rodziny , resztę odsetek wykupował budżet państwa . Wykupione przez Panstwo odsetki nie były oprocentowane wiec po kilku latach ich realna wartość spadła , spłata tej kwoty rozpoczeła sie po spłacie kredytu . Ale to był zupełnie niesłuszny politycznie rząd . Dzis problemy blisko 2 mln ludzi sa ich problemami- przynajmniej dotad dopóki kurs nie skoczy do 6-7 zł . Wtedy rata kredytu frankowego wyniesie ok 3x pierwsza rata i moze przekroczyć nie jedną pensje frankowicza a wówczas to juz bedzie problem banków a nie frankowiczów

    Odpowiedz