Afryka Południowa, Zimbabwe, Namibia i Botswana sprzedały w tym tygodniu kupcom z Chin i Japonii legalnie pozyskaną kość słoniową za kwotę 15 milionów dolarów.
Japonia i Chiny wprowadziły ścisłe przepisy mające zapobiegać reeksportowi kości słoniowej oraz handlowi kością słoniową pochodzącą ze źródeł nielegalnych, pozyskiwaną przez kłusowników.
Według szefa tzw. Grupy Poparcia Konwencji przeciwko nielegalnemu handlowi kością słoniową Jonathana Barzdo, od czasu wprowadzenia przed 9 laty aukcji jako jedynej legalnej formy sprzedaży kłów słonia nielegalny handel kością słoniową zmalał.
Ładunek kości słoniowej sprzedany w piątek na licytacji w Genewie pochodził głównie od zwierząt, które zakończyły życie w sposób naturalny lub zostały uśpione z powodu chorób. Formalne przepisy dotyczące ochrony słoni zostały skonstruowane w ten sposób, że zapobiegają zabijaniu zwierząt zdrowych lub nadających się do wyleczenia.
Zasoby kości słoniowej, którą uzyskuje się właśnie w ten sposób, są magazynowane przez rządy.
W konwencji zawartej w 1989 roku kraje- sygnatariusze zobowiązały się strzec populacji słoni przed kłusownikami. Słonie uważano z gatunek, któremu grozi wyginięcie, ale po prowadzeniu zakazu handlu kością słoniową ich populacja została odtworzona. Dzięki temu w 1999 roku przeprowadzono po raz pierwszy eksperymentalną, legalną aukcję kości słoniowej; powtórzono ją po 9 latach.
Uzyskane w ten sposób fundusze mają być przeznaczone częściowo przez cztery wymienione kraje afrykańskie na cele ochrony słoni i przygotowywanie dla nich wodopojów poprzez wiercenie studni.
Ceny, jakie uzyskano za kość słoniową na piątkowej aukcji w Genewie, wynoszą od 142 do 164 dolarów za kilogram. Były one znacznie niższe niż na nielegalnym rynku.