O wygranej w przetargu poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w piątkowym komunikacie. Częstotliwości 900 MHz operator będzie mógł przeznaczyć m.in. na rozbudowę sieci telefonii komórkowej lub internet.

"Dwie oferty spółki P4, operatora sieci komórkowej Play, zdobyły największą liczbę punktów w przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma GSM" - podał UKE w komunikacie. Spółka złożyła dwie oferty, ponieważ przetarg obejmował dwie rezerwacje częstotliwości (każda obejmuje 25 kanałów radiowych).

"Za częstotliwości rezerwowane w drodze przetargu spółka P4 zadeklarowała w ofercie nr 1 wpłacenie do budżetu państwa kwoty 511 mln zł, natomiast w ofercie nr 2 kwoty 217 mln zł" - podał UKE.

Urząd poinformował, że spółka P4 zadeklarowała "maksymalne" tempo rozwoju sieci z wykorzystaniem tych częstotliwości. Operator zobowiązał się również do hurtowej sprzedaży usług telekomunikacyjnych - z wykorzystaniem częstotliwości 900 MHz - innym firmom telekomunikacyjnym. Spółka chce skierować do tych firm jednolitą ofertę.

Reklama

Od dnia ogłoszenia wyników przetargu P4 ma 7 dni na złożenie do UKE wniosku o rezerwację tych częstotliwości. Będzie mógł je wykorzystywać na terenie całego kraju do 31 grudnia 2023 roku.

UKE rozpoczął przetarg w czerwcu. Oferty można było składać do 23 września. Do przetargu zgłosiło się siedem firm: PTC, Polkomtel, PTK Centertel, P4, Centernet, Aero 2 z Warszawy oraz Arbit z Wrocławia.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku przetargu. Posiadanie tych częstotliwości pozwoli nam dalej rozwijać firmę, zmieniać rynek i obniżać ceny usług telekomunikacyjnych, a o to nam chodziło" - powiedział PAP rzecznik prasowy P4 Marcin Gruszka. Podkreślił, że ceny internetu i telefonii komórkowej w Polsce "jeszcze bardziej spadną" dla konsumentów.

Dodał, że w ciągu tygodnia firma podejmie decyzję o tym, jak wykorzystać częstotliwości, które wygrała w przetargu.

Prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała w piątek PAP, że cieszy się ze zwycięstwa P4. "Wygrał (operator - PAP), dzięki bardzo pozytywnej ocenie konkurencyjności, którą otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale też zaoferował bardzo duże pieniądze, zaoferował maksymalne tempo rozwoju" - powiedziała.

Dodała, że operator Play jako jedyny został oceniony przez UOKiK jako "pozytywnie oddziałujący na rynek". "Z jednej strony są wchodzącym (na rynek - PAP) operatorem, a z drugiej strony konkurencyjnym w stosunku do +starych+ operatorów" - podkreśliła. Wyjaśniła też, że w przetargach organizowanych przez UKE konkurencyjność jest zawsze oceniana przez UOKiK.