Główne indeksy amerykańskiej giełdy poruszają się wokół poziomów z wtorkowego zamknięcia. Rynek analizuje konsekwencje wygranej Trumpa i przejęcia obu izb Kongresu przez Republikanów. Europejskie giełdy odrobiły straty z porannego handlu, podobnie jak dolar. Wzrosty wytraca złoto.

Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 0,42% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 1 790,66 pkt w środę, 9 listopada. Indeks giełdowy WIG30 zwyżkował o 0,36% i osiągnął poziom 2 070,23 pkt. Z kolei indeks WIG wzrósł wobec poprzedniego zamknięcia o 0,18% i osiągnął 48 214,73 pkt.

Obroty na rynku akcji wyniosły 946,16 mln zł, a największe zanotował KGHM - 318,09 mln zł. Na GPW w środę wzrosły ceny akcji 140 spółek, 216 spadły, a 133 nie zmieniły się.

Indeks Dow Jones Industrial zyskuje o 0,2 proc. S&P 500 spada o 0,1 proc., Nasdaq Comp idzie w dół 0,2 proc.

Na początku sesji, rynki akcji w Stanach nie wydają się wstrząśnięte po tym, jak Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie w USA, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton. Republikanie zdobyli również większość w Senacie oraz Izbie Reprezentantów.

Zupełnie inna sytuacja miała miejsce z rana w Europie. Indeks Stoxx Europe 600 zniżkował nawet 2,4 proc. Po południu europejskie giełdy wyszły jednak nad kreskę, a Stoxx 600 jest na 0,6-proc. plusie.

Niepewność i podwyższona zmienność wkroczyła na rynki tuż przed godz. 2 czasu polskiego, kiedy cząstkowe wyniki wyborów zaczęły wskazywać na możliwość zwycięstwa Donalda Trumpa.

Nad ranem notowania kontraktów na S&P 500 i Nasdaq osiągnęły 5-proc. limity spadków.

Na rynku spekuluje się, czy niepewność co do realizacji postulatów wyborczych nie przyćmi korzyści, jakie z reguły niosą dla przedsiębiorców rządy Republikanów. Szczególne obawy inwestorów budzą zapowiedzi ograniczenia imigracji i renegocjacji porozumień handlowych.

Na szerokim rynku najlepiej radzą sobie spółki finansowe, sektor opieki zdrowotnej i przemysłowy.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się akcje Caterpillar i Goldman Sachs.

Mocne wzrosty notują spółki farmaceutyczne i biotechnologiczne. W kampanii wyborczej Demokraci zapowiadali wprowadzenie ograniczeń wzrostu cen leków.

Sub-indeks S&P 500 Machinery, śledzący spółki budowlane, wzrósł do najwyższego od 2014 r. poziomu. Republikanie zapowiadają wzrost wydatków na infrastrukturę.

Za Oceanem zwyżkują wyraźnie akcje banków. Inwestorzy oceniają, iż Republikanie mogą poluzować część regulacji wprowadzonych w życie po kryzysie finansowym przez Demokratów.

Na rynku spekuluje się o przyszłości polityki monetarnej Fed w obliczu podwyższonej niepewności z najbliższymi planami nowego prezydenta i jego administracji. Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, spadło z rana w okolice 50 proc. z 82-86 proc. we wtorek wieczorem - wynika z wyliczeń agencji Bloomberg. Jednak w środę po południu prawdopodobieństwo wzrosło w okolice 80 proc.

Spekulacje wokół Fed dotyczą także przyszłości Janet Yellen na stanowisku prezes Fed. Analitycy nie są pewni, czy Republikanie przedłużą kadencję Yellen w Fed po lutym 2018 r.

Najsłabsze w historii jest meksykańskie peso. Kurs USD/MXN rósł w nocy z wtorku na środę w pewnym momencie nawet o 12,5 proc. i ustanowił historyczne maksimum 20,78. Tymczasem przed godz. 2.00 czasu polskiego kurs USD/MXN kształtował się w okolicach 18,20. W środę po południu peso osłabia się względem USD o 8,5 proc. do ok. 20 za dolara.

4 proc. do dolara tracił w nocy jen. Kurs USD/JPY spadł ze 105,3 do niemal 101. Japońska waluta zdążyła jednak odrobić część strat i obecnie kurs USD/JPY znajduje w okolicach 104,5.

Do środowego popołudnia dolar odrobił z naddatkiem całość strat poniesionych w nocy względem euro. Kurs EUR/USD wzrastał w nocy blisko 3 proc. i był najwyższy od końca września. Po południu kurs EUR/USD znajduje się już poniżej 1,10, czyli wczorajszych minimów.

Nowe historyczne maksima wyznaczył w nocy kurs tureckiej liry. Kurs USD/TRY osiągnął rano 3,29.

O ok. 1 proc. drożeje złoto oraz srebro. Uncja kruszcu na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje 1.286 USD. Złoto drożało w nocy nawet 4,7 proc., najmocniej od 2009 r.

Po ponad 3-proc. spadkach notowania ropy pozostają w okolicach wtorkowego zamknięcia. Baryłka Brent kosztuje ok. 45,8 USD, a WTI nieco poniżej 44,8 USD. Zapasy ropy naftowej w USA w ub. tygodniu wzrosły o 2,4 mln baryłek. Konsensus Bloomberga wskazywał na wzrost o 2 mln baryłek.

W Europie przed zamknięciem wzrosty, mimo słabych nastrojów z rana. Indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,2 proc. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,3 proc. Niemiecki DAX zyskuje 0,3 proc., a francuski CAC 40 rośnie o 0,2 proc.

Na Starym Kontynencie zyskują te same sektory co w USA.

W górę idą spółki farmaceutyczne. Zyskują m.in. Novo Nordisk, Indivor, Shire.

Blisko 7 proc. w dół idzie kurs Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Hiszpański pożyczkodawca posiada dużą ekspozycję na rynek meksykański.

Europejskie przedsiębiorstwa czerpią 17 proc. swoich przychodów z Ameryki Północnej - wynika z wyliczeń Morgan Stanley.

W środę wyniki podała m.in. Burberry. Producent luksusowej odzieży zanotował w pierwszych 6 miesiącach tego roku 40-proc. spadek zysku rdr.

O godz. 19.30 wypowie się publicznie prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari.

DONALD TRUMP ZOSTANIE 45. PREZYDENTEM USA, REPUBLIKANIE BIORĄ KONGRES

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton. Według CNN Trump zdobył w wyborach prezydenckich 289 głosów elektorskich, a była sekretarz stanu - 218 (do zwycięstwa w wyborach prezydenckich potrzeba 270 z 538 głosów elektorskich).

Republikanie prawdopodobnie zachowali także kontrolę w obu izbach Kongresu. Bloomberg prognozuje, że w Izbie Reprezentantów Republikanie mają już zapewnione 233 miejsca, a Demokraci 175 miejsc z 436 łącznie. W Senacie Republikanie mają już zapewnione 51 miejsc, a Demokraci 46 miejsc - liczba miejsc w tej izbie wynosi 100.

ZAPASY ROPY W USA W GÓRĘ

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,43 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 485,01 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,95 mln baryłek, czyli 1,3 proc. do 148,6 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,84 mln baryłek, czyli o 1,3 proc., do 220,96 mln baryłek.

INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA W DÓŁ W USA

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 4 listopada o 1,2 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł również o 1,2 proc. Wskaźnik jest teraz o 17,9 proc. powyżej wartości sprzed roku.

PREZYDENTURA TRUMPA MOŻE ZASKOCZYĆ POZYTYWNIE

Pomysły Donalda Trumpa - zwiększenie wydatków rządowych oraz ciaśniejsza niż dotychczas polityka monetarna nie muszą być złą receptą dla gospodarki USA - ocenił w wywiadzie dla telewizji Bloomberg Howard Davies, prezes Royal Bank of Scotland (RBS). Otwartą kwestią, jego zdaniem, pozostaje jednak czy projekty infrastrukturalne będą odpowiadać za wyraźną część PKB, czy też powstanie kilka "pokazowych" inwestycji. Dodał, iż Republikanom w Kongresie łatwiej będzie obniżyć podatki, niż zwiększyć wydatki.

W podobnym tonie wypowiedział się Stefan Kreuzkamp, główny zarządzający Deutsche Asset Management. Jego zdaniem, Trump może pozytywnie zaskoczyć rynek, gdyż będąc u władzy może okazać się pragmatykiem. Dodał, iż Trump najprawdopodobniej pozwoli prowadzić Kongresowi "typową" republikańską politykę.

KE OBNIŻA PROGNOZY PKB DLA STREFY EURO

W strefie euro PKB wzrośnie o 1,7 proc. w tym roku i o 1,5 proc. w 2017 r., z kolei gospodarka całej UE będzie rozwijać się w tempie 1,8 proc., w tym roku i 1,6 proc. w 2017 r. - oceniła w środę Komisja Europejska. Jesienna prognoza wzrostu gospodarczego dla eurolandu na 2016 r. jest o 0,1 pkt. procentowego wyższa niż KE szacowała wiosną. Z kolei prognoza wzrostu PKB strefy euro na przyszły rok została obniżona o 0,3 pkt. procentowego w porównaniu z prognozą wiosenną. Dla całej UE prognoza na 2016 r. pozostała niezmieniona, zaś na rok 2017 r. została obniżona o 0,3 pkt. procentowego.

CPI W CHINACH BEZ ZMIAN, PPI W GÓRĘ

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w październiku o 2,1 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,1 proc. wobec wzrostu o 1,9 proc. miesiąc wcześniej. Ceny producenta PPI wzrosły zaś w X rdr o 1,2 proc., po wzroście poprzednio o 0,1 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI o 0,9 proc.

DEPARTAMENT ENERGII SPODZIEWA SIĘ MNIEJSZEGO SPADKU PRODUKCJI ROPY W USA

Średnia produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. spadnie o 580 tys. baryłek dziennie rdr (b/d) do 8,84 mln b/d - wynika z wtorkowego raportu amerykańskiego Departamentu Energii. Wcześniej prognozowano spadek o 690 tys. b/d. W 2017 r. produkcja spadnie do 8,73 mln b/d, wobec 8,71 mln b/d prognozowanych miesiąc wcześniej. Popyt na amerykańską ropę ma wzrosnąć rdr w 2016 r. o 110 tys. b/d, a w 2017 r. średnio o 260 tys. To odpowiednio o 40 i 30 tys. b/d więcej niż w poprzedniej prognozie.

QE KONIECZNE, BY OSIĄGNĄĆ CEL INFLACYJNY

By doprowadzić do wzrostu stopy inflacji do poziomów bliskich 2 proc. w średnim terminie konieczne będzie utrzymanie wsparcia ze strony polityki monetarnej - powiedział w środę Peter Praet, członek rady prezesów EBC. Dodał, iż obecna odbudowa gospodarcza posuwa się w umiarkowanym tempie i mimo, iż jest wystawiona na ryzyka, to wykazuje odporność na liczne szoki zewnętrzne.

EBC POWINNO WPROWADZIĆ ZMIANY DO QE

Europejski Bank Centralny powinien wprowadzić zmiany do programu luzowania ilościowego, by rozwiązać problem potencjalnego niedoboru aktywów, które bank mógłby skupować - powiedział we wtorek Jeffrey Franks, przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przy Unii Europejskiej. Dodał, iż zmiany mogłyby dotyczyć reguł dot. zapadalności obligacji czy też rodzajów obligacji podlegających skupowi.