- W ostatnich czasach technologie rozwijają się zdecydowanie szybciej i jest ich coraz więcej dostępnych. Covid-19 spowodował, że bardzo rozwinęła się telemedycyna. W Medicover jest ona obecna od wielu lat, natomiast jej wykorzystanie przed pandemią było dosyć ograniczone. Mówimy tu zarówno o poradach telefonicznych, jak i o czacie z lekarzem – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Artur Białkowski.

- Technologia wspiera rozwój i jest niezbędna, jeśli chodzi o medycynę, która jest coraz droższa. Koszty świadczenia opieki medycznej rosną z roku na rok. GUS publikuje tzw. inflację medyczną i ona jest wielokrotnie wyższa od inflacji CPI. W związku z tym sektor medyczny musi sobie z tymi wyzwaniami radzić – podkreśla nasz rozmówca.

Reklama

Sektor aktywnie poszukuje więc rozwiązań technologicznych i nowych systemów wspierających lekarzy, by usprawniać ich pracę.

- Mamy też do czynienia z rozwojem startupowych rozwiązań, które pozwalają np. zdalnie diagnozować pacjentów. Są rozwiązania, które za pomocą odpowiednich urządzeń, pacjent w domu może być poniekąd lekarzem – dodaje Białkowski.

- Jeśli spojrzymy na statystyki europejskie, Polska jest na szarym końcu , jeśli chodzi o liczbę lekarzy i pielęgniarek na 1000 mieszkańców, więc tu mamy ciągłe wyzwanie. Wszelkie technologie, które wspierają prace lekarzy, czy czasami ich zastępują są na wagę złota. (…) Przez rosnące koszty i brak kadr medycznych, dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej jest i będzie coraz trudniejszy, dlatego też tak ważna jest profilaktyka zdrowia – mówi nasz rozmówca.

Więcej w materiale wideo.