SNB wyłoży 100 mld franków

"Wraz z przejęciem Credit Suisse przez UBS znaleziono rozwiązanie, aby zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji" - poinformował szwajcarski bank centralny (SNB) i przedstawiciele władz.

Szwajcarski bank centralny, aby ułatwić transakcję, wyłoży 100 mld franków (ok. 108 mld dol.). Z kolei szwajcarski rząd zgodził się pokryć ewentualne straty banku UBS do wysokości 9 mld franków.

Reklama

Wartość transakcji

Wartość transakcji przejęcia Credit Suisse przez UBS wynosi 3 mld franków (ok. 3,2 mld dol.). Wcześniej "Financial Times" podawał, że wynosi ona ponad 2 mld dolarów.

Upadek “zbyt dużego, by upaść” banku Credit Suisse mógłby spowodować „nieodwracalne zawirowania gospodarcze” w Szwajcarii oraz na świecie – powiedziała szwajcarska minister finansów Karin Keller-Sutter. Przejęcie Credit Suisse da podstawy do większej stabilności – dodała. I podkreśliła, że przejęcie nie jest bailoutem, ale rozwiązaniem komercyjnym.

"Historyczne i smutne" przejęcie

Dotychczasowy dyrektor Credit Suisse Axel Lehmann nazwał przejęcie “historycznym, smutnym i wymagającym” wydarzeniem. Nowa jednostka, powstała z połączenia obu banków, będzie zarządzana przez obecnego dyrektora wykonawczego UBS Ralpha Hamersa oraz przewodniczącego Colma Kellehera.

Problemy Credit Suisse

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności. Akcje Credit Suisse straciły w zeszłym tygodniu jedną czwartą wartości.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.

Bank o długiej historii

Przejęcie liczącego 166 lat banku Credit Suisse przez UBS ma znaczenie historyczne nie tylko dla Szwajcarii, ale także dla całego świata. Credit Suisse, dawnej znany jako Schweizerische Kreditanstalt, został założony przez przemysłowca Alfreda Eschera w 1856 roku, aby zbudować sieć kolei w alpejskim kraju. Z czasem Credit Suisse zyskał znaczenie globalne i urósł do roli symbolu szwajcarskiej bankowości.

ikona lupy />
Logo banku UBS oraz Credit Suisse. Zurych, Szwajcaria, 19.03.2023 / Bloomberg / Pascal Mora