Prawie 1/3 pracowników do zwolnienia

Nawet 30 proc. pracowników UBS może utracić zatrudnienie – wynika z informacji gazety „SonntagsZeitung”. W samej Szwajcarii zwolnienia mogą dotknąć ok. 11 tys. pracowników, zaś na świecie z utratą pracy musi liczyć się ok. 25 tys. osób – donosi jeden z głównych menedżerów z UBS, który prosi o zachowanie anonimowości.

Rzecznik prasowy UBS odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie. Wcześniej UBS publicznie deklarował, że przedstawi informacje ws. zwolnień tak szybko, jak to będzie możliwe. Szwajcarski gigant obawia się, że reedukacja zatrudnienia może wiązać się z ryzykiem utraty talentów.

Reklama

Firmy takie jak Deutsche Bank, Citigroup czy JPMorgan Chase mogą skorzystać na tej sytuacji, gdyż zapowiedziały już, że chcą rekrutować bankierów inwestycyjnych i menedżerów zarządzających majątkiem klientów.

Pod koniec 2022 roku banki UBS i Credit Suisse zatrudniały łącznie prawie 125 tys. pracowników, z czego 30 proc. pracowało w Szwajcarii.

Śledztwo ws. przejęcia Credit Suisse

W niedzielę główny prokurator Szwajcarii poinformował w osobnym oświadczeniu, że pracuje nad określeniem możliwych przestępstw związanych z przejęciem Credit Suisse przez UBS, nie precyzując przy tym, o jakiego rodzaju sprawy chodzi. Prokurator nakazał federalnym i regionalnym władzom wszczęcie śledztwa.